Forum nieruchomości w Mongolii. Dyskusje na temat podroży do Mongolii i tematy naszego forum związane z nieruchomościami w tym azjatyckim kraju. Tutaj poczytasz lub zamieścisz swoją wypowiedź z następujacych miast tego kraju: Ułan Bator, Ulaangom, Chowd, Olgij, Bajanchangor, Moron, Czojbalsan, Darchan, oraz miasto Erdenet. Jeżeli byłeś w Mongolii podziel się z innymi na forum swoimi doświadczeniami z pobytu w Mongolii. Czy inwestują tam obcokrajowcy? Czy tego typu inwestycja w tym kraju ma sens dla indywidualnego inwestora w nieruchomości. Aspekty polityczne i socjalne, i kulturowe inwestycji w nieruchomości. Polskie forum dyskusyjne, oraz dział nieruchomości w Azji poświęcone zakupowi nieruchomości w Mongolii. Gdzie inwestować w poszczególnych regionach tego ogromnego kraju. Na co uważać i do jakich instytucji się zwrócić. Polacy i Polonia w Mongolii. Consulting, doradztwo i porady związane z inwestycjami w Mongolii. Także informacje o wakacyjnych apartamentach w Mongolii, wyjazdy na wakacje do Mongolii i podróże po tym kraju. Mieszkasz w Mongolii? Z nasz ten kraj od podszewki? Podziel się z nami swoimi informacjami na forum. Zabierz głos w dyskusji o Mongolii. Prawnicy, notariusze i biura nieruchomości w Mongolii? Polskie środowiska polonijne w Mongolii. Ceny nieruchomości w Mongolii. Ile kosztuje zakup mieszkania i domu w tym kraju? Ile się płaci za metr kwadratowy? Jak rozpocząć poszukiwanie nieruchomości w Mongolii?
#965 przez Informator
28 mar 2018, o 10:49
Nieruchomości - Mongolia

Wielu z Was rozglądając się za ciekawą lokalizacją na zakup nieruchomości rozważa je pod względem opłacalności, a także atrakcyjności wybranego miejsca. Warto jednak wiedzieć, że w wielu krajach nie można posiadać ziemi, czy nieruchomości na własność, można je jedynie dzierżawić. Takim krajem jest między innymi Mongolia.

Geografia, temperatury i klimat Mongolii

Mongolia to państwo w środkowowschodniej Azji. Stolicą Mongolii jest Ułan Bator, które zamieszkuje 47% populacji tego kraju. Demokratyzacja tego kraju rozpoczęła się w 1990 roku, kiedy Mongolia stała się republiką parlamentarną, a nową konstytucję uchwalono w 1992 roku. Od tamtej pory śmiało można powiedzieć, że Mongolia powoli rosła gospodarczo.
Bardzo ciekawym aspektem tego miejsca jest pogoda. Latem temperatury sięgają nawet 30 stopni Celsjusza, zimy jednak bywają bardzo mroźne i temperatury czeto spadają poniżej 30 stopni Celsjusza na minusie.

Aktualna sytuacja na mongolskim rynku nieruchomości

Ceny nieruchomości w Mongolii spadły o 1% w 2013 roku w ujęciu rocznym. Jednak patrząc na rynek nieruchomości w skali dekady, ceny nieruchomości w Mongolii wzrosły. Wszystko to dzięki dość silnemu wzrostowi gospodarczemu, który Mongolia zawdzięcza między innymi wzrostowi cen miedzi, a także wzrostowi wydobycia złota. Głównym motorem wzrostu gospodarczego był jednak fakt, że w Mongolii odkryto ogromne złoża zasobów mineralnych, w sumie o wartości około 1,5 biliona Dolarów. W latach 2005 - 2012 wzrost cen nieruchomości odnotowany był jako dwucyfrowa liczba.

Największy wzrost datuje się na 2011 rok, kiedy ceny mieszkań wzrosły o 41,5%, szczególnie w centrach dużych miast. Cena za metr kwadratowych średnio wzrosła z 1316 Dolarów do 2050 Dolarów, natomiast mieszkania bardziej luksusowe dochodziły nawet do 3228 Dolarów za metr kwadratowy.
Rynek nieruchomości w Mongolii dzieli się na dolny i górny, czyli luksusowy. Ten drugi ma aktualnie nadpodaż, czyli podaż dużo wyższą niż popyt.

Własność ziemi w Mongolii

Jeśli interesuje Was zakup nieruchomości w Mongolii, powinniście wiedzieć, że ziemia w Mongolii jest własnością państwa, co bez wątpienia ma wpływ na mieszkania i domy, ponieważ muszą one stać na tej ziemi. Konstytucja Mongolii co prawda przewiduje własność prywatną ziemi miejskiej lub rolnej, ale do niedawna żadne lokalne prawo nie przewidywało zakupu ziemi.

Mawia się, że Mongolia wywodzi się z plemion koczowniczych, pasterze byli przyzwyczajeni do wspólnej własności pastwisk i ziemi. W związku z tym, w rzeczywistości nie mówi się o zakupie nieruchomości, tylko o jej dzierżawie, a certyfikat własności tak na prawdę jest prawem do użytkowania. W ten oto sposób posiadacze tych praw użytkowania nie mogą ich sprzedać, tylko wydzierżawić swoje prawa. Rząd Mongolii wprowadza od 2002 roku liczne zmiany, które dążą do ułatwienia, czy wręcz umożliwienia zdobycia tytułu własności ziemi, czy nieruchomości.

Wieczyste użytkowanie i dzierżawa

W rzeczywistości każdy mieszkaniec Mongolii może mieć działkę oddaną w wieczyste użytkowanie. Istnieje coś takiego jak priorytetowa dzierżawa ziemi, która polega na oddaniu aukcję z prawem pierwszeństwa zakupu instytucjom publicznym, takim jak szkoły, biblioteki, szpitale, które oprócz pierwszeństwa otrzymują niższą cenę na nieruchomości. Deweloperzy natomiast dzierżawią działkę na 5 lat pod różnymi warunkami. Składają plany architektoniczne terenów w pierwszym roku posiadania, w ciągu dwóch lat rozpoczynają budowę i kończą ją w przeciągu najpóźniej 5 lat. Niektórzy deweloperzy korzystają z dzierżawy przez 60 lat, jednak większość woli zmieścić się w terminie 5 lat i oddać ziemię rządowi.

Proces zakupu nieruchomości w Mongolii

Sam proces zakupu nie jest trudny. Kupujący i sprzedający powinni podpisać umowę kupna sprzedaży w formie przygotowanej przez notariusza. W umowie strony nie mogą nic zmieniać, co najwyżej zgłosić chęć zmian notariuszowi i tylko on może dokonać tych zmian. Po podpisaniu umowy, zgłasza się fakt w urzędzie rejestracyjnym i rejestruje sprzedaż. Kupujący powinien uzyskać zaświadczenie o braku obciążenia, podpisać umowę, opłacić wszelkie przewidziane opłaty, złożyć wniosek rejestracji zakupu nieruchomości i wówczas prawa do użytkowania zostaną przeniesione.
Większość opłat związanych z transakcją opłaca kupujący, są to podatek od przeniesienia w wysokości 2%, opłata notarialna od 0,06 do 1%, opłata skarbowa od 0,01 do 0,02%, a także należy zapłacić za certyfikat braku obciążenia nieruchomości, na który wystarczy od 3 do 5 Dolarów. Sprzedający opłaca jedynie prowizję agenta nieruchomości w wysokości 3,5%.

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

OBECNIE NA FORUM

SPONSOR FORUM

O FORUM

Podyskutuj o nieruchomościach zagranicznych. Forum dyskusyjne "Dom bez granic" to pierwsze polskie forum internetowe w całości poświęcone nieruchomościom w Europie i na świecie, zakupie zagranicznego domu lub mieszkania i przeprowadzce za granicę. Forum i opinie o życiu i mieszkaniu w obcym kraju. Opinie o wynajmie wakacyjnym apartamentów, domów i hoteli.

Planujesz wyjazd za granicę? Emigrację na dłużej lub krócej? Wyjazd do pracy w Europie lub w świat? Zakup nieruchomości poza Polską? Nie wiesz jak zacząć? Chcesz dobrze zainwestować i nie wiesz gdzie? Na tym forum znajdziesz odpowiedzi i opinie w jakim kraju najlepiej zainwestować. Jak żyje się i pracuje Polakom za granicą.