Forum nieruchomości w Macedonii. To część byłej Jugosławii i odwieczna dysputa pomiędzy Grecją. Największe miasta Macedonii, o których znajdziesz posty i opisane doświadczenia (mamy nadzieję) naszych forumowiczów to: Skopje, Strumica, Gostiwar, Ochryda, Weles, Sztip, Tetewo, Prilep, Kumanowo i Bitola.
Mieszkasz w Macedonii? A może byłeś na wakacjach w tym bałkańskim kraju? Napisz nam swoje opinie, podziel się wrażeniami z uczestnikami forum "Dom bez Granic". Jaki standard hoteli i kwater obowiązuje w Macedonii? Czy warto inwestować w nieruchomości w Macedonii? Jakie są ceny domów, mieszkań i działek w Macedonii? Czy w ogóle należy brać pod uwagę tamtą część świata, jako miejsce na zakup domu wakacyjnego lub inwestycji pod wynajem? Jak prezentuje się ekonomia Macedonii w chwili obecnej? Polskie środowiska emigracyjne w Macedonii? Prawa obcokrajowca i szanse wejścia Macedonii do struktur Unii Europejskiej. Doradztwo i konsulting w Macedonii. Polskie forum dyskusyjne i opinie o tym kraju na Bałkanach. Jakie jest ryzyko inwestowania w Macedonii? Czy w Macedonii warto zorganizować sobie wakacje i np. wynająć apartament wakacyjny lub dom na wakacje. Wynajmujesz, sprzedajesz? Zamieść ogłoszenie związane z Macedonią i dotrzyj do Polaków zainteresowanych tym krajem. Agencje nieruchomości w Macedonii, podatki w Macedonii i opłaty administracyjne, oraz koszty utrzymania mieszkania lub domu w Macedonii. Ile zarabia się w tym kraju. Witamy na polskim forum o Macedonii.
#858 przez Informator
22 sty 2018, o 12:02
Nieruchomości – Macedonia

Na całym świecie znajdziecie tysiące wspaniałych ofert sprzedaży nieruchomości. Wiele z nich znajdziecie w odległych miejscach, często nawiedzanych przez tajfuny, czy trzęsienia ziemi, ale wiele z nich znajdziecie również w samej Europie. Stosunkowo blisko znajdziecie wiele ciekawych nieruchomości w Macedonii.

Macedonia, a właściwe Republika Macedonii ogłosiła niepodległość od Jugosławii w 1991 roku, położona jest w południowej Europie, w środkowej części Półwyspu Bałkańskiego i graniczy z Albanią, Bułgarią, Grecją Kosowem i Serbią. Stolicą Macedonii jest Skopje i faktem jest, że rynek nieruchomości w całym kraju nieco różni się od tego w stolicy. Macedonia to piękny kraj, często wybierany przez turystów ze względu na bogatą kulturę.

Turyści najczęściej odwiedzają Skopje, Ochrydę i Bitolę. Znajdują się tutaj liczne parki narodowe takie jak Pelister, Mawrowo, Galiczica. Macedonia znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego. Średnie temperatury zimą wynoszą około -1 stopnia Celsjusza, jednak w wysokich górach słupek rtęci może spaść poniżej 20 kresek. Natomiast latem potrafią wynoszą około 25 stopni Celsjusza i czasem przekraczają granicę 30 stopni Celsjusza, występuje jednak duża liczba z dni z upałami przekraczającymi miejscami 40 stopni Celsjusza, w okolicy miasta Demir Kapija.

Macedonia to piękny kraj, którego kultura i tradycja urzeka, dzieje się tak głównie ze względu na krzyżowanie się dwóch głównych religii Macedonii – prawosławia i islamu. Polacy zajmują szczególne miejsce w sercach Macedończyków, ponieważ pomagali oni odbudować zniszczoną stolicę – Skopję.

Nieruchomości a kryzys polityczny w Macedonii

Trzeba przyznać, że rynek nieruchomości w Macedonii jest dość słaby i stoi w obliczu kryzysu politycznego. Po krótkim ożywieniu w 2010 roku, rynek nieruchomości w Macedonii pozostaje słaby, a średnia cena mieszkań w 2015 roku w stosunku do roku ubiegłego spadła o 0,9%.
Nie jest to ogromna wartość spadku, ale to już kolejny z rzędu rok spadku cen nieruchomości. Najbardziej spadły ceny mieszkań w Skopje, o 1,8% do poziomu 52916 MKD, czyli 963 Dolarów za metr kwadratowy. W pozostałej części Macedonii ceny mieszkań spady o 0,8%, do poziomu 33243 MKD, czyli 605 Dolarów na metr kwadratowy.

Dotacje rządowe

W ostatnich latach trzeba przyznać, że popyt na nieruchomości znacznie zmalał. Według szacunkowych danych popyt w Skopje spadł o 30%. Rząd stara się pomóc na rynku nieruchomości, zwiększa dotacje nawet do 75% wartości kredytu hipotecznego, które początkowo wynosiły 50%. Dotacje dotyczą kupna nowych nieruchomości, które kosztują poniżej 900 Euro za metr kwadratowy. Dopłaty trwają przez pierwszych pięć lat kredytowania. Co oznacza, że przykładowo w przypadku nieruchomości kosztującej 60000 Dolarów, rząd w sumie dopłaci 17050 Dolarów. W pewnym stopniu poruszyło to rynek nieruchomości.

Obcokrajowcy a zakup nieruchomości w Macedonii

Cudzoziemcy mogą kupować nieruchomości w Macedonii, strony umowy jednak powinny uzyskać najpierw certyfikat o braku obciążeń nieruchomości. Adwokat wstępnie przygotowuje umowę sprzedaży, opłacony zostanie podatek. Po opłaceniu podatku umowa jest weryfikowana przez notariusza, który informuje odpowiednie władze o zmianie właściciela. Wówczas adwokat lub sam kupujący występuje z prośbą o rejestracje w urzędzie katastralnym o nadanie nowego tytułu własności. Cała procedura może trwać około 30 dni.

Warto wiedzieć, że cudzoziemcy oraz zagraniczne firmy mogą posiadać grunty pod budowę, zgodnie z ustawą o gruntach budowlanych z 2008 roku. Obcokrajowcy mogą również dzierżawić ziemię na okres do 99 lat.

Opłaty i podatki od zakupu nieruchomości w Macedonii


Kupujący opłaca większość opłat związanych ze sprzedażą nieruchomości. Podstawową opłatą jest podatek od sprzedaży w wysokości 2 do 4%, opłaty rejestracyjne wynoszą 0,1%, opłaty notarialne od 0,1 do 1%, opłaty prawne od 0,1 do 0,5%. Nowe nieruchomości są również obarczone podatkiem od wartości dodanej VAT w wysokości 18%, podatek ten płaci się przy pierwszych obrotach w ciągu pięciu lat od budowy. Sprzedający płaci jedynie prowizję agencji nieruchomości w wysokości 2%.

Inwestycja w nieruchomości w Macedonii może należeć do dość ryzykownych, szczególnie jeśli bralibyśmy pod uwagę ciągłe spadki cen nieruchomości. Jeśli jednak chcielibyście kupić dla siebie mieszkanie lub domek w Macedonii, bez względu na przyszłe spadki cen, to być może przy tak niskim popycie, znajdziecie dla siebie coś fajnego z niewielką ceną.

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

OBECNIE NA FORUM

SPONSOR FORUM

O FORUM

Podyskutuj o nieruchomościach zagranicznych. Forum dyskusyjne "Dom bez granic" to pierwsze polskie forum internetowe w całości poświęcone nieruchomościom w Europie i na świecie, zakupie zagranicznego domu lub mieszkania i przeprowadzce za granicę. Forum i opinie o życiu i mieszkaniu w obcym kraju. Opinie o wynajmie wakacyjnym apartamentów, domów i hoteli.

Planujesz wyjazd za granicę? Emigrację na dłużej lub krócej? Wyjazd do pracy w Europie lub w świat? Zakup nieruchomości poza Polską? Nie wiesz jak zacząć? Chcesz dobrze zainwestować i nie wiesz gdzie? Na tym forum znajdziesz odpowiedzi i opinie w jakim kraju najlepiej zainwestować. Jak żyje się i pracuje Polakom za granicą.