Forum nieruchomości w Mołdawii. Polskie forum dyskusyjne na temat Mołdawii i inwestycji w tym kraju. Kupowanie nieruchomości zagranicznych w Europie. Mołdawia nie należy do Unii Europejskiej i niewiele nam wiadomo na temat inwestycji w tym kraju. Czy dziś jest sens i czy opłaca się inwestować w tym kraju? Jakie są ceny nieruchomości w Mołdawii? Jak wygląda tamtejszy rynek nieruchomości i Polacy na Mołdawii. Jakie są zarobki w Mołdawii i ile kosztuje wynajęcie mieszkania w tym kraju? Podatki i egzekwowanie prawa w Mołdawii. Polskie doradztwo i konsulting w inwestowaniu w nieruchomości w Europie w Wschodniej na Mołdawii. Podejmij dyskusję o ryzyku inwestowania w Mołdawii. Ile kosztuje prawnik w Mołdawii, a ile notariusz. Życie i praca w Mołdawii. Zarobki w Mołdawii. Także temat wakacji w Mołdawii, podróży przez ten kraj i wynajem apartamentów wakacyjnych w Mołdawii.
Polskie forum o Mołdawii z największych miast tego kraju i regionu Karpat: Kiszyniów, Bielce, Naddniestrze, Gagauzja, Orgiejów, Soroca, Ungheni, Kaguł. Mieszkasz w Mołdawii? Prowadzisz tam interesy lub handel? Podziel się z innymi uczestnikami forum swoją wiedzą o Mołdawii i czy warto tam zamieszkać i kupować nieruchomości zagraniczne.
#871 przez Informator
30 sty 2018, o 14:27
Nieruchomości - Mołdawia

Jednym z ciekawych krajów, w którym można zamieszkać jest Mołdawia. Jest to stosunkowo młody kraj, powstały po upadku Związku Radzieckiego. Część Mołdawian popiera idee zjednoczenia z Rumunią, jednak w referendum z 1994 roku ogromna większość opowiedziała się za niezależnością.

Mołdawia graniczy jedynie z Ukrainą i Rumunią, nie ma niestety dostępu do morza, oddalona jest od niego zalewie o 10 kilometrów. Panuje tutaj klimat umiarkowany, kontynentalny, na południu kraju suchy. Zimy są stosunkowo łagodne, a lata gorące i długie. W styczniu średnie temperatury wynoszą od -5 stopni Celsjusza do -3 stopni Celsjusza w zależności od miejsca. W lipcu temperatury sięgają od 19 do 22 stopni Celsjusza.

Stagnacja na rynku nieruchomości

Niestety trzeba przyznać, ale rynek nieruchomości w Mołdawii stoi w miejscu. W ciągu roku od czerwca 2013 do 2014 ceny nieruchomości w Mołdawii pozostały bez zmian i wynoszą średnio 650 Euro za metr kwadratowy. Po skorygowaniu o inflację, wyjdzie na to, że ceny nieruchomości spadły o 1,3%. W ujęciu kwartalnym również ceny realnie spadły o 1,08%, a w rzeczywistości, jeśli nie brać pod uwagę inflacji - pozostały bez zmian.

Ceny nieruchomości w Mołdawii

Największy wzrost cen nieruchomości, a zarazem sprzedaży nieruchomości w Mołdawii odnotowano na początku XXI wieku. Wówczas odnowiono lub wykończono wiele rozpoczętych budynków po upadku Związku Radzieckiego. Wówczas nastąpił boom nieruchomości, głównie ze względu na popyt ze strony inwestorów zagranicznych.

Przed globalnym kryzysem finansowym z 2008 roku, w latach 2002 - 2007, ceny nieruchomości rosły od 30 do 40% rocznie. Wtedy średnio cena za metr kwadratowy mieszkania wahała się od 270 do 330 Dolarów. Globalny kryzys mocno wpłynął na spadek cen nieruchomości w Mołdawii, w 2009 roku ceny spadły o około 20%, w 2010 o 5,6%, w 2011 roku pozostały bez zmian, co po uwzględnieniu inflacji dało realny wzrost cen o 0,3%. W 2012 roku ceny spadły o zaledwie 3%, jednak realnie wzrosły nieznacznie, o 0,5%. Sytuacja zaczęła stabilizować się po 2013 roku, jednak ceny i ilość transakcji są wciąż poniżej wartości sprzed kryzysu.

Ile za metr kwadratowy

Średnia cena domów na rynku wtórnym waha się od 400 do 1000 Euro za metr kwadratowy, a cena gruntów przeznaczonych na budownictwo mieszkaniowe waha się od 7000 do 50000 Euro za 0,1 hektara. Warto zauważyć, że od czasu kiedy polityka kraju kieruje się ewidentnie w stronę Europy, ceny nieruchomości notowane są w Euro.
Nie ma większych obostrzeń jeśli chodzi o zakupy nieruchomości przez obcokrajowców, jednak należy pamiętać o kilku restrykcjach. Grunty nie-rolne, można kupować do woli, jednak grunty rolne i leśne cudzoziemcy mogą jedynie dzierżawić, krótkoterminowo na 1 - 3 lata lub długo terminowo do 99 lat.

Aspekty prawne w Mołdawii

Należy pamiętać, że wszystkie transakcje nieruchomości powinny być poświadczone notarialnie i zarejestrowane w Rejestrze Nieruchomości, dopiero taka procedura sprawia, że transakcja jest ważna. Po wybraniu nieruchomości, kupujący powinien zatrudnić prawnika. Ten powinien na początek uzyskać zaświadczenie o tym, że nieruchomość nie jest niczym obciążona.
Po otrzymaniu certyfikatu i braku takich obciążeń, następuje przygotowanie umowy kupna - sprzedaży. Zaleca się, aby kupujący uzyskał zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o odprawie podatkowej. Notariusz wykonuję wówczas umowę przeniesienia własności. Należy wpłacić notariuszowi w gotówce podatek. Na koniec rejestrowany jest wniosek w terytorialnym urzędzie katastralnym w celu przeniesienia prawa własności. Procedura rejestracji nieruchomości trwa z reguły od 4 do 10 dni.

Koszty związane z zakupem nieruchomości w Mołdawii

Koszty zakupu nieruchomości w Mołdawii są niewysokie. Kupujący opłaca obowiązkowy podatek w wysokości 0,5 - 0,7%, opłatę notarialną w wysokości 0,1 - 1,3%, która jest zależna o wartości nieruchomości, im droższa nieruchomość, tym podatek jest niższy, najniższy próg podatku zaczyna się powyżej 1 miliona Euro. Ostatnią opłatą jest opłata za rejestrację w wysokości od 0,001 do 0,02%. Sprzedający opłaca jedynie podatek od wartości dodanej - VAT, w wysokości 20%.

Zakup nieruchomości z Mołdawii można zaliczyć do ryzykownych, jeśli chcielibyście uzyskać szybki zwrot inwestycji. Jeśli natomiast zależy Wam na zakupie stosunkowo taniej nieruchomości, być może będzie to strzał w dziesiątkę.

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

OBECNIE NA FORUM

SPONSOR FORUM

O FORUM

Podyskutuj o nieruchomościach zagranicznych. Forum dyskusyjne "Dom bez granic" to pierwsze polskie forum internetowe w całości poświęcone nieruchomościom w Europie i na świecie, zakupie zagranicznego domu lub mieszkania i przeprowadzce za granicę. Forum i opinie o życiu i mieszkaniu w obcym kraju. Opinie o wynajmie wakacyjnym apartamentów, domów i hoteli.

Planujesz wyjazd za granicę? Emigrację na dłużej lub krócej? Wyjazd do pracy w Europie lub w świat? Zakup nieruchomości poza Polską? Nie wiesz jak zacząć? Chcesz dobrze zainwestować i nie wiesz gdzie? Na tym forum znajdziesz odpowiedzi i opinie w jakim kraju najlepiej zainwestować. Jak żyje się i pracuje Polakom za granicą.