Strona 1 z 1

Zakup nieruchomości w Urugwaju

PostNapisane: 11 gru 2017, o 17:18
przez Informator
Nieruchomości Urugwaj

Patrząc za okno zimą pewnie macie ochotę wyprowadzić się w jakieś przyjemne, ciepłe miejsce. Jeśli szukacie fajnego domu lub mieszkania z dala od Europy, w pięknej i ciekawej okolicy, w kraju z bogatą historią i kulturą, gdzie moglibyście spędzać nie tylko okres od stycznia do lutego, ale być może wyprowadzić się tu na stałe, na pewno spodoba Wam się Urugwaj.

Znakomita lokalizacja i klimat w Ameryce Południowej

Urugwaj to państwo Ameryce Południowej u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Większą część kraju zajmują niziny, ale z północnego wschodu na południowy zachód przebiegają również pasma, niezbyt wysokich wzniesień, które mogą osiągać wysokość 500 metrów nad poziomem morza. Urugwaj leży w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego, nie występują tu specjalne kontrasty klimatyczne, jak w innych krajach Ameryki Południowej.

Średnia roczna temperatura do 18 - 20 stopni Celsjusza, najchłodniej jest w czerwcu, bo około 10 - 12 stopni Celsjusza, a najcieplej w styczniu - od 24 do 27 stopni Celsjusza. To bardzo dobra wiadomość dla nas, gdy zimą panuje u nas mróz, czasem plucha, można byłoby spędzić zimowe wakacje w swoim domku w Urugwaju.

Boom i kryzys na rynku nieruchomości w Urugwaju

Spektakularny boom mieszkaniowy nastąpił w Urugwaju w okresie 1995 - 2005, kiedy ceny mieszkań wzrosły aż o 198,6%. Po tym okresie nastąpiły spadki cen nieruchomości, które powinny być już historią i według ekspertów teraz powinny się podnosić. Rekordowe spadki zanotował nadmorski kurort Punta del Este, gdzie ceny nieruchomości spadły o około 25% w 2011 roku.

Główną przyczyną tej sytuacji był nie tylko globalny kryzys, ale również brak popytu na kupno mieszkań ze strony Argentyńczyków, ponieważ rząd Argentyny, aby powstrzymać ucieczkę kapitału z kraju, narzucił ścisłe ograniczenia walutowe, ograniczające zakupy w dolarach. Około 50 biur nieruchomości w Urugwaju zostało zamkniętych w przeciągu dwóch lat.

Ceny nieruchomości rosną w Urugwaju

Niedawno nastąpiło odbicie i w lipcu 2016 roku wzrosły o 2,53%. Globalne ceny nieruchomości rosną i w zależności od korekcji o inflację rosną mniej lub bardziej, w 2011 roku ceny wzrosły o 11,44%, w 2012 roku o 15,57%.

Metr kwadratowy nieruchomości w Urugwaju średnio kosztuje 2515 dolarów. Najbardziej ekskluzywne przedmieścia Montevideo to nieruchomości ze średnią ceną 3358 dolarów za metr kwadratowy. Piękna, zabytkowa, odrestaurowana dzielnica Punta Gorda cieszy się nieruchomościami w cenie 3380 dolarów za metr kwadratowy.

Tańsze lokalizacje na zakup w Urugwaju

Jednak są też lokalizacje tańsze, przykładowo Union ma najtańsze nieruchomości w stolicy, bo średnio z ceną 1644 dolarów za metr kwadratowy. Warto wiedzieć, że ceny nieruchomości w Urugwaju podawane są zazwyczaj w dolarach, ze względu na historię wahań Urugwajskiego Peso.

Zakup nieruchomości w Urugwaju przez Polaka

Jeśli zamierzacie rozejrzeć się za jakimiś ciekawymi nieruchomościami w Urugwaju, na pewno chcielibyście wiedzieć, jak do zakupu domów czy mieszkań przez cudzoziemców odnosi się lokalne prawo. Otóż cudzoziemcy nie są w żaden sposób ograniczani. W listopadzie 2013 roku rząd urugwajski wprowadził ustawę, która zabrania posiadania ziemi produkcyjnej firmom, w których udziałowcami jest kapitał zagraniczny, pośrednio lub bezpośrednio. Zakaz ten jednak nie dotyczy prywatnych nabywców, więc cudzoziemcy mogą kupić nieruchomości w Urugwaju bez żadnych problemów.

Koszty i opłaty podczas zakupu nieruchomości w Urugwaju

Koszty zakupu nieruchomości w Urugwaju należą do umiarkowanych, większość bierze na siebie kupujący, ale i sprzedający uiszcza pewne opłaty. Sprzedawca musi pamiętać o dwóch opłatach, 2% podatku od przeniesienia, oraz 3% prowizji agencji nieruchomości. Te same opłaty uiszcza kupujący, a ponad to płaci 3% opłaty notarialnej i 1% opłaty rejestracyjnej.

Warto wiedzieć, że z wyjątkiem terenów chronionych ze względu na bezpieczeństwo narodowe, nie ma ograniczeń w kupowaniu nieruchomości. Proces sprzedaży nie jest skomplikowany, sprzedawca musi przygotować cztery certyfikaty, w tym o braku obciążenia i zadłużenia nieruchomości. Przeniesienie tytułu własności powinno nastąpić przy notariuszu, bez tego umowa kupna - sprzedaży może okazać się nieważna. Warto też pamiętać, że podatek od wartości dodanej - VAT, nie ma zastosowania przy sprzedaży nieruchomości.

Jeśli macie na oku lokalizację w Urugwaju, w której chcielibyście zamieszkać, na pewno znajdziecie nieruchomość, która będzie Wam odpowiadała, a sam jej zakup nie przysporzy Wam wiele problemów.