Strona 1 z 1

Nieruchomości w Azerbejdżanie

PostNapisane: 12 lut 2018, o 14:15
przez Informator
Nieruchomości - Azerbejdżan

Azerbejdżan to państwo w Azji położone nad Morzem Kaspijskim, sąsiadujące z Rosją, Armenią, Gruzją, Iranem oraz Turcją. Jest to bardzo ciekawy kraj, który być może niektórzy z Was chcieliby odwiedzić, a może nawet w nim zamieszkać.

Kraj ma powierzchnię ponad 86 tysięcy kilometrów kwadratowych i cechuje się on bardzo urozmaiconym środowiskiem geograficznym. Kraj na długości 680 kilometrów graniczy z Morzem Kaspijskim, które ma dość urozmaiconą linię brzegową.

Jaki klimat w Azerbejdżanie

Podobnie jak ukształtowanie terenu, tak samo zróżnicowany jest klimat Azerbejdżanu, leży on w strefie klimatu podzwrotnikowego, w przeważającej części kraju - suchego, w jedynie na Nizinie Lenkorańskiej - wilgotny. Temperatury zależne są od wysokości, duża część kraju jest górzysta, wysoko położona, przez co chłodniejsza. Zimy są mroźne, średnia temperatura dobowa wówczas wynosi -6 stopni Celsjusza. Latem średnie temperatury wynoszą 14 stopni Celsjusza. Na terenach niżej położonych temperatury zimą wahają się od 1 do 3 stopni Celsjusza, latem o wynoszą około 27 stopni Celsjusza, zdarzają się również upały, podczas których temperatura może osiągać 35 stopni Celsjusza.

Roślinność Azerbejdżanu jest zróżnicowana, tereny nizinne zdominowane są przez roślinność półpustynną, obszary przedgórskie pokryte są roślinnością stepową, góry natomiast pokryte są lasami, które zajmują jedynie 10% powierzchni kraju. Fauna Azerbejdżanu zdominowana jest przez gatunki pochodzące z Regionu Śródziemnomorskiego, oraz Europejskiego. Żyją tu niedźwiedzie brunatne, rysie, lamparty, sarny, jelenie, a także wysoko w górach - koziorożec kaukaski.

Sytuacja polityczna a inwestowanie przez cudzoziemców w Azerbejdżanie

Jeśli interesujecie się zakupem nieruchomości w Azerbejdżanie, warto wiedzieć, że Azerbejdżan natychmiast po uzyskaniu niepodległości od Związku Radzieckiego w 1991 roku stanął w obliczu politycznych przewrotów, a także upadku gospodarczego oraz wojny z sąsiednią Armenią. Ostatnie pięć lat jednak pokazuje, że w Azerbejdżanie można pokładać pewnego rodzaju nadzieje, ponieważ roczne tempo wzrostu PKB wyniosło 10%.

Aktualnie wzrost gospodarczy Azerbejdżan zawdzięcza przemysłowi naftowemu, jednak wbrew pozorom można śmiało powiedzieć, że mimo posiadanych złoży zasobów naturalnych Azerbejdżan pozostaje jednym krajów z najniższym dochodem w Europie i Środkowej Azji Środkowej.

Korupcja

Dużym problemem w Azerbejdżan nadal jest korupcja, szczególnie w sektorze naftowym, co przyczynia się do ubóstwa. Wynikiem tego są bardzo często trudne warunki pracy, niskie płace, nieciekawe praktyki zatrudnienia, a także ciągłe zanieczyszczenie środowiska.

Sytuacja obcokrajowców

Jeśli marzycie o zakupie nieruchomości w Azerbejdżanie, będziecie mocno zawiedzeni. Ponieważ Azerbejdżan pozostaje zamknięty na własność zagraniczną, jest bardzo ograniczony leasing, a jeśli cudzoziemiec nabył ziemię poprzez darowiznę lub zamknięcie hipoteki, zobowiązany jest do sprzedaży jej w ciągu roku. Co prawda istnieje jeden wyjątek, cudzoziemcy mogą dzierżawić ziemie i nieruchomości na okres 10 lat, na tak dzierżawionym gruncie cudzoziemcy mogą posiadać, dzierżawić lub wynajmować nieruchomości. Jednak w aktualnych warunkach gospodarczych, a także przy nieuregulowanej sprawie z własnością nieruchomości przez osoby zza granicy, nie jest to najczęściej wybierany kraj do inwestycji zagranicznych.

Konflikt zbrojny z Armenią

Dodatkowym argumentem za omijaniem Azerbejdżanu przy inwestycjach w nieruchomości jest trwający od czasu ogłoszenia niepodległości konflikt zbrojny z Armenią. Konflikt ten dotyczy Terytorium Górskiego Karabachu, który od wieków był zamieszkiwany przez chrześcijańską ludność ormiańską. Tereny te przed wiekami najeżdżane było przez agresorów muzułmańskich, z czasem został on oddany pod zależność Persji i pod władanie muzułmańskiej dynastii. Wieloletnia, wręcz wielowiekowa podległość ludom muzułmańskim, a także wymieszanie etniczne na tych terenach często powodowały starcia azersko - ormiańskie.

Po uzyskaniu niepodległości przez Azerbejdżan niemal natychmiast doszło do konfliktu z Armenią o te tereny, Karabascy Ormianie w 1992 roku ogłosili niepodległość Górskiego Karabachu, co oczywiście nie uzyskało aprobaty władz Azerbejdżanu. Partyzancka walka bardzo szybko przekształciła się w regularną wojnę. Wielokrotnie dochodziło do prób mediacji, między innymi w 1994 roku wypracowane rozwiązanie konfliktu zostało odrzucone podczas gdy Ormianie żądali uznania niepodległego Górskiego Karabachu. Podpisano wówczas jedynie zawieszenie broni. Rozejm jednak systematycznie jest naruszany.

Azerbejdżan to piękny kraj, który nie przyciąga do siebie jednak inwestorów. Jest to dość ryzykowny rynek nieruchomości i ciężko na nim kupić nieruchomość. Jest to jednak bardzo ciekawy geograficznie i kulturowo kraj, który warto odwiedzić i zobaczyć w nim wszystko na własne oczy.