Forum nieruchomości w Albanii. Czy warto inwestować w Albanii? Opinie Polaków o Albanii i życiu codziennym w tym kraju. Wypowiedzi i doświadczenia osób związanych z podróżą do Albanii i możliwością zakupu nieruchomości w tym kraju. Także posty i wypowiedzi osób które odwiedziły Albanię na wakacjach. Wynajem wakacyjny apartamentów i domów w Albanii. Podróż, wizy, emigracyjne przygody i wszystko co związane z podróżą do Albanii. Możliwości i perspektywy dla inwestora w Albanii. Polak i obcokrajowiec w Albanii? Rzeczywistość, ceny i biurokracja w Albanii. Mieszkasz w Albanii na co dzień? Podziel się z czytelnikami naszego forum dyskusyjnego "Dom bez Granic" jak mieszka się w Albanii? Ile kosztuje wynajęcie mieszkania, a ile kosztuje metr kwadratowy w Tiranie, a ile w miastach Albanii nad Morzem Śródziemnym. Bezpieczeństwo i aspekty związane z pobytem i ewentualną przeprowadzką do Albanii? Doradztwo i consulting na europejskim rynku nieruchomości? Czy Albania to kraj wschodzący i okazja do dobrej inwestycji w Europie? Handel i polskie firmy w Albanii. Koszty zakupu domu w Albanii, podatki i opłaty. Znasz ten kraj? Podziel się z nami praktycznymi opiniami o Albanii. Polskie forum o Albanii z miast: Tirana, Berat, Kawaja, Lushnja, Fier, Elbasan, Wlora, Szkodra i Durres.
#782 przez Informator
11 gru 2017, o 16:06
Nieruchomości Albania

Jak inwestować w Albanii. Przewodnik dla inwestora i osób poszukujących domów i mieszkań w Albanii

Na południu Europy znajdziecie wiele ciekawych krajów, w których moglibyście kupić domek lub apartament i spędzać ciepły, wymarzony urlop, podczas gdy u nas pogoda w kratkę. Jednym z takich krajów jest Albania.

Albania to państwo w południowo wschodniej Europie na Bałkanach z dostępem do Morza Adriatyckiego oraz do Morza Jońskiego. Kraj jest w 75% górzysty, niewielki procent nizin położone jest nad Morzem Adriatyckim oraz w dolinach rzek. Albania jest krajem mniej popularnym turystycznie, ale leży w tej samej strefie klimatycznej co Grecja, Bułgaria czy Chorwacja - w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Występują tutaj ciepłe lata i łagodne zimy.

Temperatury latem wynoszą średnio 30 stopni Celsjusza, zimą natomiast około 10 stopni Celsjusza. Najlepszy okres na spędzenie tutaj urlopu to czerwiec - sierpień, ale jeśli będziecie mieli ochotę kupić nieruchomość w Albanii, będziecie mogli tutaj spędzać cały okrągły rok i na pewno nie pożałujecie.

Albański rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości w Albanii jest stosunkowo młody, całkiem niedawno stał się oczkiem w głowie inwestorów lubujących się w nieruchomościach położonych nad Morzem Adriatyckim. Najpopularniejszymi lokalizacjami są wakacyjne miasto Durres, oraz pobliski kurort nadmorski Golem. Albania to idealne miejsce, dla osób ceniących sobie nieco większą ciszę i spokój, w porównaniu z innymi, bardziej zatłoczonymi turystycznie krajami. Ciągle wzrasta liczba odwiedzin zagranicznych turystów, w 2014 roku odwiedziny te zwiększyły się o 12,8% i być może to kusi inwestorów do zakupu nieruchomości.

Ile kosztują nieruchomości w Albanii

Ceny nieruchomości na rynku albańskim są różne. W Lalzit Bay Resort and Spa, ceny apartamentów z jedną lub dwiema mniejszymi sypialniami zaczynają się zaledwie od 35 tysięcy Euro, natomiast wille z trzema lub czterema sypialniami sprzedają się średnio za 360 tysięcy Euro. Lalzit Bay Resort and Spa, to ośrodek położony niecałe 30 minut drogi od Dures.

Ryzyko dla inwestora

Rynek nieruchomości w Albanii nie należy do najmocniejszych. Ceny nieruchomości od 1996 do 2006 roku co prawda wzrosły o ponad 300%, ale w 2010 roku ceny spadły. Eksperci uważają, że należy przygotować się teraz na tendencje wzrostowe, ponieważ rynek wskazuje oznaki poprawy. W 2015 roku ceny nieruchomości wzrosły o 2,3% i ciągle rosną, ale nadal pozostają około 20% tańsze w porównaniu z poziomami sprzed spadkami z 2010 roku.

Zakup nieruchomości w Albanii przez obcokrajowca

Nie ma większych obostrzeń prawnych co do zakupu nieruchomości przez cudzoziemców, z wyjątkiem gruntów rolnych. Proces kupna nieruchomości zwykle wymaga podpisania więcej niż jednej umowy. Najpierw umowy rezerwacyjnej, dzięki której nieruchomość zarezerwowana jest na około 4 tygodnie dla kupującego, podczas których kupujący przy pomocy prawnika sprawdza nieruchomość od strony prawnej.

Później podpisywana jest umowa na zobowiązania, w której obie strony zobowiązują się do kupna - sprzedaży nieruchomości. W tej umowie zawarte są wszelkie szczegóły, o datach i kosztach. Wtedy też kupujący wpłaca 10% zaliczki jeśli przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość z rynku wtórnego lub nawet 30% jeśli to rynek pierwotny. Na końcu umowa kupna sprzedaży jest podpisywana wraz z przenoszeniem praw własności.

Nie ma regulacji prawnych co do agencji nieruchomości w Albanii

Warto zatrudnić adwokata, lokalne prawo nie jest do końca uregulowane jeśli chodzi o agencje nieruchomości. Sprzedawcą nieruchomości może być w zasadzie każda firma i może dochodzić do nadużyć, każdy może twierdzić, że jest agencją nieruchomości i na przykład sprzedawane mogą być nieruchomości bez wiedzy prawnych właścicieli.

Komunistyczna spuścizna ... uwaga

Ważne też jest, żeby kupujący zachowali ostrożność, jeśli kupują majątek skonfiskowany podczas okresu komunistycznego, ponieważ około 85% skonfiskowanych nieruchomości zostały dotychczas oddane prawowitym właścicielom, pozostałe 15% wciąż czeka na zwrot. Zatrudnienie prawnika pomoże uniknąć takich sytuacji.

Opłaty i koszty dodatkowe

Opłaty notarialne w wysokości 0,23% - 0,35% uiszczane są przez kupującego, podobnie jak opłata prawna od 0,10 do 0,50%. Kupujący również opłaca 1% prowizji agencji nieruchomości. Sprzedający płaci 2% tej prowizji oraz opłaca podatek od przeniesienia od 0,50 do 3%.

Albania to ciekawy kraj, z bogatą kulturą i długą historią. Dostęp do Morza Adriatyckiego oraz tereny górskie sprawiają, że wyjeżdżając stosunkowo niedaleko na południe Europy, będziecie mogli rozpocząć wspaniałą przygodę. Ryzyko dla inwestora istnieje, z resztą jak wszędzie. Jeżeli jednak ten kraj Cię pociąga, to warto zainteresować się tym rynkiem nieruchomości zagranicznych.

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

OBECNIE NA FORUM

SPONSOR FORUM

O FORUM

Podyskutuj o nieruchomościach zagranicznych. Forum dyskusyjne "Dom bez granic" to pierwsze polskie forum internetowe w całości poświęcone nieruchomościom w Europie i na świecie, zakupie zagranicznego domu lub mieszkania i przeprowadzce za granicę. Forum i opinie o życiu i mieszkaniu w obcym kraju. Opinie o wynajmie wakacyjnym apartamentów, domów i hoteli.

Planujesz wyjazd za granicę? Emigrację na dłużej lub krócej? Wyjazd do pracy w Europie lub w świat? Zakup nieruchomości poza Polską? Nie wiesz jak zacząć? Chcesz dobrze zainwestować i nie wiesz gdzie? Na tym forum znajdziesz odpowiedzi i opinie w jakim kraju najlepiej zainwestować. Jak żyje się i pracuje Polakom za granicą.