Forum nieruchomości w Tajlandii. Jeden z najpopularniejszych krajów w Azji południowo wschodniej, nie tylko na wycieczkę lub wakacje w tropikach, ale także na inwestycję w nieruchomości na świecie. Od wielu lat w Tajlandii mieszkają tzw. expaci z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji czy Norwegii. Także Polacy coraz częściej zaglądają na tajlandzki rynek nieruchomości i biorą pod uwagę zakup domu w Tajlandii na wypoczynek lub na emeryturę. Mieszkasz już w Tajlandii? Wypowiedz się na naszym forum jak żyje się w Tajlandii na co dzień obcokrajowcowi?
Polonia w Tajlandii. Jak wynająć apartament w Tajlandii. Ile kosztuje? Opinie i wypowiedzi Polaków mieszkających w Tajlandii. Na terenie Tajlandii działa kilka firm gdzie pracują Polacy, wyspecjalizowani w sprzedaży nieruchomości dla obcokrajowców.
Podziel się z czytelnikami forum wiedzą na temat zakupu domu w Tajlandii. Czy w dalszym ciągu obcokrajowiec nie może być w 100% właścicielem nieruchomości. Jak jest sytuacja w przypadku zakupu condo, a jak w przypadku zakupu ziemi w Tajlandii. Ceny nieruchomości, restrykcje i koszty związane z zakupem. Poradź się doświadczonych na zagranicznym rynku nieruchomości.
Znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Czy Tajlandia to dobry kraj na wyprowadzkę z Polski? Forum nieruchomości z największych miast Tajlandii: Bangkok, Nonthaburi, nieruchomości w Pattaya, gdzie kupuje mnóstwo obcokrajowców. Także miasta: Mae Sot, Surat Thani, Udon Thani, Chiang Mai, Nakhon Ratchasima, Hat Yai, Krabi, Pak Kret i inne miejscowości i wysepki u wybrzeży Tajlandii.
#24 przez Biskup
17 kwi 2015, o 07:54
Nasi znajomi z Warszawy kupili ze dwa lata temu mieszkanie w Tajlandii. Widziałem na zdjęciach, prawdziwy raj. Ale tam coś jest iż nie jest się 100% właścicielem nieruchomości, coś jak gdyby leasehold na 30 lat? Czy są jakieś firmy które mogą mi przesłać konkretne informacje co do zakupu nieruchomości przez obcokrajowca w Tajlandii? Z góry dziękuję za każdą informację.
Pozdrawiam
#210 przez domwtajlandii
13 wrz 2015, o 09:16
Witam.
Znam temat, więc odpowiadam...
Z zasady, obcokrajowiec nie może być właścicielem ziemi w Tajlandii, co ma swoje skutki, jeżeli chodzi o nabycie nieruchomości w tym kraju.
Kupując dom, jest się właścicielem domu, ale działkę, na której stoi ten dom dzierżawimy na 30 lat, bo taki jest maksymalny, prawnie dopuszczony okres zawarcia jakiejkolwiek umowy w tym kraju. Jest to coś na zasadzie naszej dzierżawy wieczystej, która nie jest wieczysta, tylko jest na 99 lat. Na ogół jest w umowie dzierżawy wpisana gwarancja przedłużenia umowy o kolejne okresy, na z góry ustalonych warunkach.
Domy , w których sprzedaży my uczestniczyliśmy, były położone na osiedlach, których pierwotnym właścicielem był Deweloper (oficjalnie jest to firma Tajska). Po kilku latach teren został sprzedany innej firmie Tajskiej, założonej przez właścicieli domów na tych osiedlach, którzy do dnia dzisiejszego dzierżawią ziemię... sami od siebie.
Jeżeli chodzi o mieszkania/apartamenty sytuacja wygląda trochę inaczej.
Prawo zezwala deweloperom na sprzedaż 49% powierzchni każdego projektu obcokrajowcom, a 51% musi pozostać własnością tajską, tzn Taja lub firmy tajskie.
Obcokrajowiec, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, w tej 49% puli mieszkań dopuszczonych do sprzedaży obcokrajowcom, kupuje je z pełnym, nie ograniczonym prawem własności. Staje się właścicielem danego mieszkania, z którym może zrobić co chce, jeżeli chodzi o prawo własności - sprzedać, zastawić, przepić, oddać...
Kupując mieszkanie z rynku wtórnego powinno się sprawdzić, czy kupuje się mieszkanie, pierwotnie sprzedane jako "Freehold condominium", czy jako "Leashold Condominium"
Jeżeli jako Freehold, to wszystko jest OK, ale występują tez mieszkania jako "leashold". Są to mieszkania z 51 procentowej puli Tajskiej. Właścicielem takiego mieszkania jest deweloper lub inny Taj (lub firma tajska), od którego bierzemy owe mieszkanie w leasingu. Opłata leasingowa równa się na ogół z "czynszem" (opłatą administracyjną za utrzymanie i sprzątanie budynku, ochronę itd.), tak że w kosztach bieżących nie ma różnicy.
Niektórym nie przeszkadza fakt, że mieszkanie jest w nigdy nie kończącym się leasingu, ale jet to coś, czego kupujący musi być w pełni świadomy.
Są jeszcze 2 rzeczy, o których warto wiedzieć.
1/ Każda umowa, związana z kupnem nieruchomości w Tajlandii musi być zarejestrowana w lokalnym Land Office. Umowa nie zarejestrowana jest warta tyle, co kartka papieru, na której ją spisano.
2/ Przy kupnie mieszkania/apartamentu typu "Freehold" cała kwota = wszystkie wpłaty musi być przelana na konto sprzedającego z zagranicy (nie koniecznie z Polski). Jest to warunkiem zarejestrowania umowy i prawa własności w Land Office i daje to też możliwość wywozu pieniędzy po ewentualnej sprzedaży nieruchomości.

A więc sumując:
Dom = dom na własność, ale dziełka w dzierżawie.
Mieszkanie kupione jako Freehold = pełne prawo własności.
Więcej na temat nieruchomości w Tajlandii można znaleźć na stronie http://www.domwtajlandii.pl oraz na stronie http://www.maephimproperty.com.
#223 przez nowyinwestor
17 wrz 2015, o 06:37
Czy dużo Polaków mieszka na stałe w Tajlandii?
Chodzi mi o to iż kupując tam nieruchomość nie będę zdany tylko na angielskich lub norweskich sąsiadów.
Fajnie byłoby gdyby jakaś Polonia tam była?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

SPONSOR FORUM

Booking.com

SPONSOR FORUM

O FORUM

Podyskutuj o nieruchomościach zagranicznych. Forum dyskusyjne "Dom bez granic" to pierwsze polskie forum internetowe w całości poświęcone nieruchomościom w Europie i na świecie, zakupie zagranicznego domu lub mieszkania i przeprowadzce za granicę. Forum i opinie o życiu i mieszkaniu w obcym kraju. Opinie o wynajmie wakacyjnym apartamentów, domów i hoteli.

Planujesz wyjazd za granicę? Emigrację na dłużej lub krócej? Wyjazd do pracy w Europie lub w świat? Zakup nieruchomości poza Polską? Nie wiesz jak zacząć? Chcesz dobrze zainwestować i nie wiesz gdzie? Na tym forum znajdziesz odpowiedzi i opinie w jakim kraju najlepiej zainwestować. Jak żyje się i pracuje Polakom za granicą.