Forum nieruchomości w Uzbekistanie. Była republika radziecka, dziś niepodległe państwo w Azji. Ponad 27 mln mieszkańców posiada ten azjatycki kraj. Uzbekistan leży pomiędzy: Kazachstanem, Turkmenistanem, Kirgistanem i Tadżykistanem. Także posiada granicę z Afganistanem. Stolicą Uzbekistanu jest Taszkent, a inne duże miasta tego kraju to: Fergana, Chirchiq, Kokand, Karszy, Nukus, Buchara, Samarkanda, Andiżan i Namangan. Niewielu inwestorów dociera do tego kraju zainteresowanych inwestycjami w nieruchomości, także niewiele miejsca poświęcają Uzbekistanowi zachodnie portale nieruchomościowe i przewodniki po nieruchomościach na świecie. Z aktualnych informacji wynika iż obcokrajowiec nie może nabywać nieruchomości w Uzbekistanie, można tylko dzierżawić lub wynajmować. Jeżeli to się zmieniło i masz dobre informacje o rynku nieruchomości w Uzbekistanie, weź udział w naszym forum "Nieruchomości Zagranica" podziel się z innymi Polakami wiedzą o uzbeckim rynku nieruchomości. A może byłeś na azjatyckiej wyprawie i dotarłeś do tego kraju? Napisz nam swoje opinie o Uzbekistanie, jak wyglądają hotele, zakwaterowanie i ulice w Uzbekistanie. Jak czuje się Polak w Uzbekistanie. Ile trzeba mieć pieniędzy aby się utrzymać przez miesiąc w Uzbekistanie. Informacje o podatkach w Uzbekistanie, otwarciu firmy w Uzbekistanie i wszelkie aspekty prawne związane z handlem z Uzbekistanem. Ile zarabiają miesięcznie obywatele Uzbekistanu. Polskie ślady w Uzbekistanie, Polonia w tym kraju i Polacy na stałe mieszkający w Uzbekistanie. Ile kosztuje mieszkanie, dom, ale kosztuje wynajem nieruchomości w tym kraju. Życie i praca w Uzbekistanie, możliwości założenia firmy z Polski. Podatki w Uzbekistanie. Doradztwo i konsulting w inwestycjach w Azji i w Uzbekistanie. Jakie istnieje ryzyko inwestycji w Uzbekistanie? W końcu informacje o zakwaterowaniu, hotelach i wakacyjnych wynajmach w Uzbekistanie. Weź udział w forum. Zamieszczaj swoje opinie i doświadczenia z podróży po Uzbekistanie.
#910 przez Informator
12 lut 2018, o 14:23
Nieruchomości w Uzbekistanie

Uzbekistan leży w Środkowej Azji między dwiema dużymi rzekami Syr-darią oraz Amu-darią, w większości kraj położony jest na równinach, tylko 20% powierzchni kraju stanowią góry i przedgórza. Najwyższym szczytem Uzbekistanu jest Hazrat Sulton - 4634 metry nad poziomem morza.

Klimat i temperatury

Panuje tutaj klimat kontynentalny, suchy. Zimy są dość ciepłe, ponieważ temperatury wahają się wówczas w przedziale od 3 do 10 stopni Celsjusza, lata są natomiast gorące i temperatury wówczas osiągają nawet 45 stopni Celsjusza. Szata roślinna jest uboga, zaledwie 3% powierzchni kraju pokrywają lasy. Tereny Uzbekistanu zamieszkują głównie antylopy, liczne gryzonie, oraz liczne gady. Występują tutaj również gatunki będące pod ochroną, niedźwiedzie brunatne, wilki szare i pantery śnieżne.

Z ciekawostek warto dodać, że Uzbekistan jest jednym z dwóch krajów podwójnie śródlądowych, co oznacza, że jest państwem, które nie posiada dostępu do morza i jednocześnie graniczy wyłącznie z państwami śródlądowymi, czyli takimi, które takiego dostępu również nie mają. Drugim takim państwem jest Lichtenstein.

Polityka

Uzbekistan to unitarna republika, w której głową państwa jest prezydent, wybierany kiedyś co siedem lat, aktualnie co pięć, z możliwością jednej reelekcji. Natomiast na czele rządu stoi premier. Historia polityki Uzbekistanu nie należy jednak do najprzyjemniejszych, ponieważ rządy poprzedniego prezydenta Isloma Karimova, zachodni obserwatorzy uznali za reżim.

Wybory w których wygrał Karimov nie były dla zachodnich obserwatorów działających z ramienia OBWE, zbyt przejrzyste, nie dopuszczono do wyborów działaczy opozycyjnych, a całkowitą kontrolę środków przekazu miała administracja Karimova. Isloma Karimov był prezydentem Uzbekistanu od 1 września 1991 roku do 2 września 2016 roku, aż do swojej śmierci spowodowanej udarem mózgu. Następne wybory wygrał Shavkat Mirziyoyev, który jest prezydentem Uzbekistanu do dnia dzisiejszego.

Czy warto inwestować w Uzbekistanie

Warto wiedzieć, że Uzbekistan to nie najlepszy rynek nieruchomości do inwestycji. W 1998 roku wprowadzono I Ustawę o Ziemi, ale uzbecka konstytucja nie jest w tym wypadku jednoznaczna. Problem stanowi zrozumienie jednoznacznie legalności własności prywatnej oraz własności prywatnej cudzoziemców. Do całkiem niedawna Prezydent Uzbekistanu mógł w każdej chwili inaczej zinterpretować konstytucję i skonfiskować ziemie i nieruchomości. Warto mieć na uwadze, że reżim Karimova zakończył się i kraj powoli przechodzi zmiany, jednak nie ma jednoznacznych argumentów, aby zalecać inwestycje w Uzbekistanie.

Dane o cenach nieruchomości w Uzbekistanie

Nie ma również oficjalnych danych jeśli chodzi o ceny nieruchomości, ani ich aktualną cenę, ani danych o wzrostach lub spadkach, aby móc przewidzieć ryzyko kapitałowe związane z ewentualną inwestycją w nieruchomości w Uzbekistanie. Wszystko to w połączeniu z niepewną sytuacją prawną tytułu własności, sprawia, że Uzbekistan staje się krajem, w którym inwestycja w nieruchomości, jeśli nie jest niemożliwa, to jest na pewno bardzo ryzykowna.

Podatki w Uzbekistanie

Jeśli jednak zamieszkacie w Uzbekistanie, bez względu na to, czy będziecie posiadać nieruchomość, czy tylko tutaj mieszkać, warto poznać podatki obowiązujące w Uzbekistanie. Wszyscy mieszkańcy Uzbekistanu bez względu na obywatelstwo zobowiązani są na uiszczanie podatków pochodzących z dochodów z Uzbekistanu. Nierezydenci podlegają opodatkowaniu według stawki ryczałtowej, w wysokości 20%.

Podatek od dochodu z wynajmu, również podlegają zryczałtowanej stawce podatkowej w wysokości 20%. Zyski kapitałowe są opodatkowane według standardowych stawek podatkowych, jednak nierezydenci obłożeni są również podatkiem zryczałtowanym w wysokości 20%.

Skoro jesteśmy przy podatkach i nieruchomościach warto wspomnieć, że podatek od nieruchomości pobierany jest według różnych stawek. Zazwyczaj jest to jednolita stawka 1,5%. W przypadku mieszkań i domów w miastach, podatek wynosi 1,8%, o ile powierzchnia całkowita nieruchomości wynosi ponad 200 metrów kwadratowych, jeśli natomiast powierzchnia ta jest większa od 500 metrów kwadratowych, podatek wynosi 2,5%.

Jeśli bardzo chcieliście zamieszkać w Uzbekistanie, na pewno poczujecie się zawiedzeni. Istnieje jednak możliwość wynajmu lub dzierżawy nieruchomości, co być może będzie półśrodkiem, ale prowadzącym w pewnym stopniu do obranego przez Was celu. Jeśli jednak nie zależy Wam aż tak bardzo, być może warto odpuścić inwestycje w Uzbekistan, na rzecz innych, sąsiednich krajów Azji czy Europy.

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

SPONSOR FORUM

Booking.com

SPONSOR FORUM

O FORUM

Podyskutuj o nieruchomościach zagranicznych. Forum dyskusyjne "Dom bez granic" to pierwsze polskie forum internetowe w całości poświęcone nieruchomościom w Europie i na świecie, zakupie zagranicznego domu lub mieszkania i przeprowadzce za granicę. Forum i opinie o życiu i mieszkaniu w obcym kraju. Opinie o wynajmie wakacyjnym apartamentów, domów i hoteli.

Planujesz wyjazd za granicę? Emigrację na dłużej lub krócej? Wyjazd do pracy w Europie lub w świat? Zakup nieruchomości poza Polską? Nie wiesz jak zacząć? Chcesz dobrze zainwestować i nie wiesz gdzie? Na tym forum znajdziesz odpowiedzi i opinie w jakim kraju najlepiej zainwestować. Jak żyje się i pracuje Polakom za granicą.