Forum nieruchomości w Belgii. W tym dziale znajdziesz interesujące tematy i opinie na temat belgijskiego rynku nieruchomości. Polskich agentów sprzedaży i pośrednictwa na terenie Belgii. Od Antwerpii po Brukselę. Wszystkie miasta w Belgii. Sprawdź ceny za mieszkanie w każdym belgijskim mieście i wyraź swoją opinię jak zakupić nieruchomość w Belgii. Wynajem mieszkań w Belgii - opinie i doświadczenia. Belgijskie prawo na rynku nieruchomości i licencja dla agentów nieruchomości pracujących w Belgii. Polskie forum o belgijskich nieruchomościach. Zapraszamy do dyskusji. Sprawdź posty z Belgijskich miast: Namur, Anderlecht, Brugia, Schaarbeek, Liege, Charleroi, Gandawa i Antwerpia.
#783 przez Informator
11 gru 2017, o 16:16
Nieruchomości w Belgii

Informacje dla inwestorów i dla osób zainteresowanych zakupem mieszkania lub domu w Belgii.

Jeśli poszukujecie właśnie fajnej lokalizacji na zakup nieruchomości, możecie szukać swojego nowego miejsca na całym świecie. Jeśli zależy Wam na znalezieniu czegoś w Europie, być może spodoba Wam się państwo w centralnej Europie - Belgia.

Belgia to niewielkie państwo w południowej części Niderlandów, graniczące z Niemcami, Holandią, Francją i Luksemburgiem, kraj ma również 64 kilometrów wybrzeża z dostępem do Morza Północnego. Większa część terytorium Belgii jest płaska, szczególnie w północnej części kraju. W Belgii panuje klimat umiarkowany, morski, który charakteryzuje się dość wysokimi opadami przez cały rok, a także niskimi wahaniami temperatur, które nie przekraczają 15 stopni Celsjusza rocznie.
Średnie temperatury zimą wynoszą 3 stopnie Celsjusza, latem natomiast 18 stopni Celsjusza. Ardeny, czyli silnie zalesione góry w południowo wschodniej Belgii, które rozciągają się również we Francji i Luksemburgu, posiadają klimat nieco bardziej kontynentalny. Tam temperatura zimą często spada poniżej 10 stopni Celsjusza.

Ceny nieruchomości w Belgii

Ceny nieruchomości w Belgii rosną, rośnie również popyt, a w związku z czym budownictwo mieszkaniowe. W trzecim kwartale 2016 roku ceny nieruchomości z rynku wtórnego wzrosły o 2,88% w stosunku rocznym, nowe budownictwo może pochwalić się wyższym wzrostem, bo 3,92%. Boom mieszkaniowy w Belgii można określić na okres od roku 2000 do trzeciego kwartału 2008 roku. Wówczas ceny nieruchomości wzrosły o 129%, co po korekcji o inflację wynosiłoby 86%.

Kraj trzech regionów

Belgia podzielona jest na trzy regiony i każdy z nich ma swoją historię cen nieruchomości. Jednym z regionów jest Region Flamandzki, który zajmuje północną połowę Belgii, którą zamieszkują społeczności holenderskojęzyczne. Kolejny to Region Waloński, w południowej części, gdzie mieszkają społeczności francuskojęzyczne, a także niemieckojęzyczne na południowym wschodzie.
Ostatnim regionem jest Bruksela, czyli administracyjny region stołeczny. Ceny zmieniają się w tym samym cyklu cenowym, ale w stolicy ceny rosną dużo szybciej, w latach 1998 - 2008 w Brukseli ceny wzrosły o prawie 200%, kiedy we Flamandii wzrosły o 143%, a w Walonii o 116%.

Średnia cena metra kwadratowego w Belgii wynosi 3023 Euro. Przykładowe apartamenty w Brukseli można kupić w poniższych cenach, apartament 50 metrów kwadratowych 155.600 Euro, 75 metrów kwadratowych 222.225 Euro, natomiast duży apartament o powierzchni 120 metrów kwadratowych 362.760 Euro.

Wynajem mieszkania w Belgii

Koszty wynajęcia takich samych nieruchomości wynoszą odpowiednio 657 Euro miesięcznie za apartament 50 metrów kwadratowych, 995 Euro miesięcznie za apartament 75 metrów kwadratowych, natomiast za wynajęcie apartamentu 120 metrów kwadratowych zapłacilibyście 1471 Euro.

Obcokrajowcy a belgijski rynek nieruchomości

Rząd Belgii nie nakłada żadnych obostrzeń co do handlu nieruchomościami, nie ma żądnych ograniczeń dotyczących sprzedaży nieruchomości cudzoziemcom czy zagranicznym firmom. Całkowite koszty transakcji są dość wysokie i mogą niektórych inwestorów odstraszyć, gdyż w większości dotyczą one kupującego. Kupujący uiszcza opłatę rejestracyjną od 10 do 12,50%, opłatę notarialną 1,60% a także podatek od wartości dodanej - VAT, w wysokości 21%. Sprzedający płaci jedynie prowizję agenta nieruchomości od 3 do 5%.

Proces zakupu nieruchomości w Belgii

Proces zakupu nieruchomości nie jest skomplikowany. Po wybraniu nieruchomości, potencjalny kupiec od razu powinien podpisać umowę zakupu, co zobowiązuje go natychmiast to kupienia nieruchomości, ponieważ z założenia sprzedający działa w dobrej wierze. Obaj, sprzedający i kupujący reprezentowani są przez notariusza lub radcę prawnego, który pomoże przy przejściu przez wszelkie procedury.

Aby zakupić nieruchomość wystarczy, po podpisaniu notarialnej umowy, zawierana jest zwykła umowa kupna - sprzedaży, pisemna, umowa prywatna między kupującym, a sprzedającym, w której określa się warunki tej transakcji. Z reguły wpłacany jest depozyt, w wysokości 10% ceny sprzedaży, umieszczony na rachunku depozytowym do czasu sfinalizowania sprzedaży.
Sprzedaż nieruchomości powinna być zarejestrowana w oficjalnym rejestrze w ciągu czterech miesięcy od podpisania umowy. Cała ta procedura trwa około 62 dni.

Kupno apartamentu lub domku w Belgii może się okazać wspaniałym rozwiązaniem, dla osób, które chcą być blisko centralnej Europy. To wspaniałe miejsce z bogatą historią i kulturą, ale również niezła baza wypadowa do Francji, Holandii, Dani, czy Niemiec.

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

SPONSOR FORUM

Booking.com

SPONSOR FORUM

O FORUM

Podyskutuj o nieruchomościach zagranicznych. Forum dyskusyjne "Dom bez granic" to pierwsze polskie forum internetowe w całości poświęcone nieruchomościom w Europie i na świecie, zakupie zagranicznego domu lub mieszkania i przeprowadzce za granicę. Forum i opinie o życiu i mieszkaniu w obcym kraju. Opinie o wynajmie wakacyjnym apartamentów, domów i hoteli.

Planujesz wyjazd za granicę? Emigrację na dłużej lub krócej? Wyjazd do pracy w Europie lub w świat? Zakup nieruchomości poza Polską? Nie wiesz jak zacząć? Chcesz dobrze zainwestować i nie wiesz gdzie? Na tym forum znajdziesz odpowiedzi i opinie w jakim kraju najlepiej zainwestować. Jak żyje się i pracuje Polakom za granicą.