Forum nieruchomości na Kiribati. Dawna nazwa wysp to Gilbert Island. To najbardziej odizolowane wysepki na świecie! Składają się z 33 atoli, gdzie 20 z nich są zamieszkałe. Na Kiribati często są tajfuny, oraz istnieje możliwość zatopienia wysepek w niedalekiej przyszłości poprzez zwiększenie się poziomu wody w oceanach z powodu globalnego ocieplenia, jak wszystkim wiadomo. Jeżeli tutaj udało Ci się dotrzeć w swoich podróżach po Pacyfiku, nie wspominając o nieruchomościach, to koniecznie, ale to koniecznie, musisz podzielić się z nami tym na forum. Czy są Polacy na Kiribati? Jak wynająć mieszkanie, czy może kupić dom na Kiribati. Czy są do wynajęcia apartamenty wakacyjne na Kiribati? Jak egzekwowane jest prawo na wyspie i jak czuje się obcokrajowiec na tak odległej wyspie. Z moich wiadomości wynika, iż obcokrajowcy nie mogą kupować nieruchomości na Kiribati, ani stać się właścicielami nieruchomości na wyspie.
Największe miasta na wyspach to: Bairiki stolica kraju, Banraeaba, Causeway, Ambo, Bonriki, Eita, Temwaiku, Teaoraereke, oraz miasto Bikenibeo.
#827 przez Informator
8 sty 2018, o 10:35
Nieruchomości - Kiribati

Wszystkim zapewne jest znana nazwa państwa Kiribati, a to za sprawą nocy sylwestrowej, kiedy to właśnie mieszkańcy tego wyspiarskiego państwa jako pierwsi na świecie witają nowy rok. Kiribati leży po obu stronach „linii daty”, jednak rząd w 1995 roku postanowił, że na cały me terytorium będzie obowiązywał ten sam dzień i przeniósł jednostronnie tę linię na wschód.

W skład państwa Kiribati leżącego na Oceanie Spokojnym wchodzą 32 atole oraz jedna wyspa koralowa, rozsiane wokół równika na powierzchni 3800 km. Całe państwo ma powierzchnię około 811 km kwadratowych. W skład Republiki wchodzą wyspy z trzech archipelagów Mikronezji i Polinezji: Wyspy Gilberta – 16 wysp, Feniks – 8 wysp, Line Islands – 8 wysp (bez wysp Jarvis, Palmyry, Kingman) oraz wyspa Banaba inaczej nazywana Ocean.

Spośród wszystkich 33 wysp Kiribati, zamieszkałych jest obecnie 21. W Kiribati prezydent jest jednocześnie szefem rządu, ale każda z 21 zamieszkałych wysp ma swoją lokalną radę, która zajmuje się na bieżąco sprawami swojej wspólnoty. Największą wyspą jest Kiritimati, która wraz z powierzchnią wodną laguny ma ponad 600 km kwadratowych, następna w kolejności wyspa Madlen ma nieco ponad 39 km kwadratowych powierzchni. Połowa ludności Kiribati, czyli około 50 tysięcy osób, zamieszkuje w atolu Tarawa w archipelagu Wysp Gilberta. Znajduje się tu również stolica kraju Bairiki.

Tropik i Ocean Spokojny

Kiribati jest jednym z najniżej położonych względem poziomu morza, państw na świecie. Najwyższy punkt na wyspach wznosi się na wysokość 81 metrów nad poziomem oceanu, w związku z tym prognozuje się, że z uwagi na globalne ocieplenie i podnoszenie się poziomu oceanów wyspy te mogą ulec zatopieniu około roku 2050.
Na wyspach Kiribati panuje klimat równikowy. Średnia miesięczna temperatura oscyluje w okolicach 27 – 29 stopni Celsjusza. W ciągu roku odnotowuje się opady w wysokości 700 do 3000 mm, okresowo zaś występują susze.
Na wszystkich wyspach łącznie jest 640 km dróg, znajdują się w ich obrębie dwa porty – Bonriki w atolu Tarawa i Cassidy na wyspie Kiritimati. Znajdziemy tu również 16 lotnisk, ale tylko jeden z cotygodniowym połączeniem rejsowym. Ma tu międzylądowanie samolot latający na trasie pomiędzy Nadi na wyspie Fidżi i Honolulu na Hawajach w Stanach Zjednoczonych.

Sprzedaż i dzierżawa nieruchomości na Kiribati

Obcokrajowcy nie mogą posiadać na własność ziemi na wyspach Kiribati. Również dzierżawienie gruntów nastręcza wiele problemów, z uwagi na toczące się spory pomiędzy właścicielami. Prawie 100% gruntów jest własnością rdzennej ludności kraju. Jest to niestety duży problem, aby móc zamieszkać w Kiribati.

Być może znajdą się różne możliwości, z których można byłoby skorzystać, ale byłyby na pewno bardzo ryzykowne. Zakup gruntów, czy nieruchomości bez umocowania prawnego, a w zasadzie wbrew lokalnemu prawu, jest nie tylko nielegalne, ale również bardzo ryzykowne. Dzierżawa gruntów sprawia problemy również lokalnej ludności, co w połączeniu z zakazem sprzedaży nieruchomości obcokrajowcom, może stanowić ryzykowną mieszankę. Jeśli brać to pod uwagę, inwestycja w nieruchomości na Kiribati należy do bardzo ryzykownych.

Waluta dolar australijski

Walutą obowiązującą, jak w wielu miejscach w tym regionie, jest dolar australijski. Około 50% wartości krajowego PKB stanowi zewnętrzna pomoc finansowa, głównie z Wielkiej Brytanii i Japonii. Gospodarka Kiribati jest słabo rozwinięta, głównie ze względu na brak wykwalifikowanej siły roboczej i dużą odległość od rynków światowych. Przemysł spożywczy jest niewielki, produkuje się sok palmowy, uprawia palmę kokosową, pandanusy, banany, drzewa chlebowe i melonowe. Również bardzo niemrawo funkcjonuje przemysł odzieżowy i nieco lepiej rzemiosło. Turystyka natomiast stanowi około 20% wartości PKB kraju.

Jak widzicie Kiribati to piękne miejsce. Jeśli nie odstraszają Was tropikalne temperatury w ciągu roku, oraz groźba globalnego ocieplenia, na pewno sporo do myślenia daje skomplikowana sytuacja z rynkiem nieruchomości. Ze względu na nieuregulowaną sytuację z prawami własności i zakaz zakupu nieruchomości przez obcokrajowców, Kiribati należy do bardzo ryzykownych rynków inwestycyjnych, a zamieszkanie na własnej działce, we własnym domku na Kiribati póki co pozostanie w sferze niespełnionych marzeń.

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

SPONSOR FORUM

Booking.com

SPONSOR FORUM

O FORUM

Podyskutuj o nieruchomościach zagranicznych. Forum dyskusyjne "Dom bez granic" to pierwsze polskie forum internetowe w całości poświęcone nieruchomościom w Europie i na świecie, zakupie zagranicznego domu lub mieszkania i przeprowadzce za granicę. Forum i opinie o życiu i mieszkaniu w obcym kraju. Opinie o wynajmie wakacyjnym apartamentów, domów i hoteli.

Planujesz wyjazd za granicę? Emigrację na dłużej lub krócej? Wyjazd do pracy w Europie lub w świat? Zakup nieruchomości poza Polską? Nie wiesz jak zacząć? Chcesz dobrze zainwestować i nie wiesz gdzie? Na tym forum znajdziesz odpowiedzi i opinie w jakim kraju najlepiej zainwestować. Jak żyje się i pracuje Polakom za granicą.