Forum nieruchomości na wyspach Mikronezji. Wyspy Mikronezji leżą na północno zachodnim Pacyfiku w pobliżu Filipin. Państwo składa się z blisko 600 wysepek, podzielonych na cztery stany: Kosrae, Pohnpei, Chuuk, oraz Yap. Wyspy pozostają w ścisłym związku politycznym ze Stanami Zjednoczonymi, jest to tzw. Compact Free Association, który jest odnawiany co 20 lat. W ramach tego porozumienia, Waszyngton zdobył prawo do wybudowania swoich baz wojskowych w Mikronezji. W zamian za to Mikronezja otrzymuje pomoc finansową od USA. Obcokrajowcy nie mogą kupować nieruchomości na wyspach. Można tylko wynajmować, ale i to bywa problematyczne. Wysokie bezrobocie stanowi ogromny problem dla kraju, który się jeszcze pogorszył wraz z napływem nielegalnych emigrantów z Filipin, szukających pracy w Mikronezji. Stolicą Mikronezji jest miasto Palikir, a inne ważne miasta w Mikronezji to: Weno, Lelu, Tonoas, Fefen, Kolonia, Tol, Madolenihmw, Nett, oraz Kitti. Jeżeli podróżowałeś do Mikronezji lub mieszkasz na wyspach chętnie poczytamy informacje jak żyje się na co dzień w Mikronezji i jak wygląda życie codzienne w tym kraju. Gdzie się zakwaterować i co robić na wyspach. Jakie są hotele, apartamenty wakacyjne na wynajem czy inne miejsca na czas pobytu na wyspach. Jak wygląda komunikacja pomiędzy wysepkami Mikronezji. Forum dyskusyjne, doradztwo i consulting w inwestycjach i podróżowaniu po wyspach Pacyfiku.
#825 przez Informator
8 sty 2018, o 10:20
Nieruchomości - Mikronezja

Jeśli przeglądacie prospekty firm turystycznych na pewno często rzucają się Wam w oczy fotografie z pięknych, tropikalnych wysp, oddalonych od Europy o tysiące kilometrów. Dla wielu z nas taki wyjazd pozostaje w strefie niespełnionych marzeń, ale co byście jednak powiedzieli, gdyby nie tylko udało Wam się wylecieć w podróż swojego życia, ale zrobić to wielokrotnie lub wręcz zamieszkać w takim miejscu na stałe?

Jednym z takich miejsc jest Mikronezja. Sfederowane Stany Mikronezji to 607 wysp, które rozciągają się na długości 2900 kilometrów na wschód od Filipin, wzdłuż archipelagu Karolinów. Wyspy Mikronezji leżą między należącą do Stanów Zjednoczonych wyspą Guam, oraz Wyspami Marshalla. Z racji ilości wysp, podzielono je na cztery grupy - stany, wyliczając od zachodu są to Yap, Chuuk, Pohnpei oraz Kosrae.

Stolicą Państwa jest leżąca na wyspie w stanie Pohnpei, licząca około 7000 mieszkańców - Palikir. Jest to drugie co do wielkości miasto w Mikronezji. Największym miastem Mikronezji jest Weno, liczące około 12 tysięcy mieszkańców, co stanowi ponad 10% ludności całego kraju, który zamieszkuje około 105 tysięcy ludzi.

Raj na Pacyfiku

Piękna fauna i flora, cudowne miejsca, których obejrzenie jest marzeniem wielu turystów, wspaniałe rafy koralowe i błękitne wody oceanu mogą przyciągnąć wiele osób, jednak warto pamiętać, że Mikronezja leży w strefie klimatu tropikalnego i równomiernego, gdzie w ciągu roku przeważają wysokie temperatury, średnio27 stopni Celsjusza, ale również opady.

Stan Pohnpei odnotowuje roczne opady rzędu 8,4m, co sprawia, że jest to jedno z najwilgotniejszych miejsc na całym świecie. Z racji klimatu, największym zagrożeniem dla niżej osadzonych atoli są cyklony tropikalne, potocznie nazywane tajfunami. Cyklicznie również przez archipelag wysp przemieszcza się El Nino, czyli zjawisko pogodowe, które polega na utrzymywaniu się bardzo wysokiej temperatury na powierzchni wody i obniżanie jej poziomu.

Czy można tam zamieszkać

Możliwość zamieszkania na jednej z wysp Mikronezji może wydawać się marzeniem nie jednej osoby, jeśli nie na stałe ze względu na panujący tu, niezbyt przyjazny nieprzyzwyczajonym Europejczykom klimat, to choćby w celach turystycznych. Możliwość nurkowania wśród raf koralowych, wokół zatopionych wraków, pływania z rurką wśród oceanicznej fauny, czy po prostu pływanie kajakiem lub inne wodne fizyczne aktywności, na pewno przyciągają również innych turystów, którzy chętnie zapłaciliby za pobyt w fajnym miejscu. Baza turystyczna w Mikronezji jest dość rozbudowana, ale znajdzie się jeszcze popyt na niejeden pensjonat z konkretnymi udogodnieniami, infrastrukturą, czy dobrze przygotowaną animacją i programem atrakcji dla odwiedzających. Jest to piękny kraj, z nieopisanymi atrakcjami do obejrzenia.

Pod protektoratem USA

Mikronezja utrzymuje bardzo bliskie stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. To właśnie USA do 2033 roku, w ramach porozumienia, przejęło obronę militarną kraju, wybudowało tutaj bazy wojskowe i odmawia tym samym innym Państwom takiego dostępu do kraju. Mikronezja otrzymuje pomoc finansową od Stanów Zjednoczonych. Niestety kraj boryka się problemami wysokiego bezrobocia, oraz wysoką liczbę migrantów zarobkowych z Filipin.
Jeśli chodzi o nieruchomości lub grunty należy wspomnieć jak wygląda sprawa dzierżawy przez obcokrajowców.

Kupno i dzierżawa nieruchomości

Cudzoziemcy mają prawo dzierżawy gruntów na terenie całej Mikronezji, jednak nie należy to do procedur najprostszych. Podstawowym problemem są prawa własności ziemi. Ziemia może być zwyczajna i mieć jednego właściciela lub grupowa i wówczas należy do rodzin lub całych klanów. Inwestor, który chciałby wydzierżawić ziemię, która należy do grupy osób, bądź klanu, powinien uzbroić się w cierpliwość i liczyć na łut szczęścia, gdyż powinien uzyskać zgodę wszystkich właścicieli ziemi. W praktyce oznacza to często konieczność porozumienia członków rodzin, klanów, czy miejscowych przywódców, co nie należy do rzeczy najprostszych.

Skalkuluj ryzyko zanim zainwestujesz

Niestety z tego względu inwestycja w nieruchomości w Mikronezji należy do dość ryzykownych. Jeśli nie odstraszają Was tajfuny, czy El Nino, oraz wysokie, wręcz tropikalne temperatury, to być może trudna sytuacja związana z dzierżawą gruntów, postawi przysłowiową „kropkę nad i”. Jeśli udałoby się Wam nawiązać nić porozumienia, wydzierżawić grunt lub nieruchomość i nie straszny Wam klimat, Mikronezja na Was czeka.

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

SPONSOR FORUM

Booking.com

SPONSOR FORUM

O FORUM

Podyskutuj o nieruchomościach zagranicznych. Forum dyskusyjne "Dom bez granic" to pierwsze polskie forum internetowe w całości poświęcone nieruchomościom w Europie i na świecie, zakupie zagranicznego domu lub mieszkania i przeprowadzce za granicę. Forum i opinie o życiu i mieszkaniu w obcym kraju. Opinie o wynajmie wakacyjnym apartamentów, domów i hoteli.

Planujesz wyjazd za granicę? Emigrację na dłużej lub krócej? Wyjazd do pracy w Europie lub w świat? Zakup nieruchomości poza Polską? Nie wiesz jak zacząć? Chcesz dobrze zainwestować i nie wiesz gdzie? Na tym forum znajdziesz odpowiedzi i opinie w jakim kraju najlepiej zainwestować. Jak żyje się i pracuje Polakom za granicą.