Forum nieruchomości w Bośni i Hercegowinie. Dziś to spora część byłej Jugosławii, do której tłumnie jeździli Polacy, oczywiście tych z trochę większym budżetem na zagraniczne wczasy w tamtych czasach, na terenie krajów bloku sowieckiego. Dziś Bośnia i Hercegowina aspiruje o wejście w struktury europejskie, ale nie ma wyraźnych przesłanek kiedy to nastąpi. Także niewiele nam wiadomo o nieruchomościach w Bośni i Hercegowinie, chętnie poczytamy informacje od Ciebie! Parę portali nieruchomościowych o Chorwacji, widać, iż ma oferty z Bośni i Hercegowiny w swojej ofercie. Ale na tym rynku jest obecny międzynarodowy Remax. Także inne fora internetowe typu "Tam mieszkam" publikują wątki od Polaków mieszkających w Bośni i Hercegowinie. Polacy mieszkający w Bośni i Hercegowinie. Także informacje o prawnikach, notariuszach i wszystkim co związane z tym krajem na Bałkanach. Także wakacyjne apartamenty i najciekawsze miejsca turystyczne w Bośni i Hercegowinie. Ile kosztuje metr kwadratowy w tym kraju? Polskie forum dyskusyjne, doradztwo i consulting w nieruchomościach w Bośni i Hercegowinie. Sprawdź wypowiedzi, opinie i doświadczenia Polaków z następujących miast tego kraju: Sarajewo, Bihac, Prijedor, Bijelijina, Brczko, Mostar, Zenica, Tuzla oraz Banja Luka.
#873 przez Informator
30 sty 2018, o 14:42
Nieruchomości - Bośnia i Hercegowina

Rozglądając się za ciekawymi lokalizacjami na zakup nowego mieszkania lub apartamentu na urlop, na pewno natrafiacie na wiele ciekawych państw na całym świecie. Bardzo często znajdziecie miejsca, które przypominają raj na ziemi. Jedne są bardzo daleko, inne nieco bliżej naszego kraju. Jednak bez względu na wszystko, bardzo ważnym elementem takich poszukiwań jest wykreślenie choćby trochę ryzykownych rynków nieruchomości, jeśli zależy nam na bezpiecznym zakupie domu lub mieszkania za granicą.

Ryzyko dla inwestora


Jednym z bardzo ciekawych krajów, ale niestety ryzykownych do inwestowania w nieruchomości jest Bośnia i Hercegowina. Jest to kraj górzysty, którego blisko 90% obszaru znajduje się powyżej 200 metrów nad poziomem morza. Kraj posiada dostęp do Morza Adriatyckiego na niewielkim, 20 kilometrowym odcinku wybrzeża w okolicy miasta Neum - jest to jedyny nadmorski kurort Bośni i Hercegowiny. Bośnia i Hercegowina leży w strefie klimatu przejściowego między klimatem śródziemnomorskim, a klimatem kontynentalnym.

Zimą temperatury są bardzo niskie, występują wtedy liczne, silne wiatry, lata natomiast są upalne i z reguły południe kraju zdominowane wówczas jest przez wyższe temperatury. Znajdują się tutaj trzy parki narodowe, Park Narodowy Una, o powierzchni 198 kilometrów kwadratowych, Park Narodowy Sutjeska o powierzchni 173 kilometrów kwadratowych, a także mniejszy Park Narodowy Kozara o powierzchni 34 kilometrów kwadratowych. Godne uwagi są również trzy parki krajobrazowe, Bardaca, Blidinje oraz Hutovo Blato.

Była Jugosławia cieniem się kładzie

Niestety po latach okazuje się, że podział byłej Jugosławii na początku lat 90., na podstawie którego powstała Bośnia i Hercegowina, nie do końca wpłynął dobrze na zmiany w tym regionie. Bośnia i Hercegowina szczególnym przypadkiem tego podziału, łącząc w sobie obywateli chorwackich, serbskich, a także muzułmańskich Boszniaków. Pokłosiem tego podziału była między innymi jedna z najbardziej krwawych konfliktów w Europie po zakończeniu II Wojny Światowej - wojna domowa w latach 1992 - 1995.

Dwie jurysdykcje podatkowe

Bośnia i Hercegowina podzielona jest na dwie jednostki terytorialne, przez co również dwie jurysdykcje podatkowe - Federacja Bośni i Hercegowiny oraz Republikę Serbską. Funkcję głowy państwa pełni tutaj trzyosobowe prezydium, złożone z przedstawicieli głównych grup etnicznych - Boszniaków, Chorwatów i Serbów. Przewodniczący prezydium zmieniany jest rotacyjnie co osiem miesięcy. Przedstawicielem Boszniaków jest prezydent, który musi być zatwierdzony przez pozostałe grupy etniczne, natomiast w Republice Serbskiej wybierany jest prezydent wraz z dwoma wiceprezydentami. Niestety ten podział nie do końca służy spokojowi w tym rejonie Europy, od pewnego czasu politycy Bośni i Hercegowiny skonfliktowani są tematem proklamowaniem niepodległości Republiki Serbskiej.

Zakup nieruchomości przez obcokrajowca w Bośni i Hercegowinie

Warto zwrócić uwagę na jeden fakt, zagraniczni inwestorzy nadal niechętnie kupują nieruchomości, czy też inwestują w Bośni i Hercegowinie. Mimo, że od przemian politycznych mija już dwadzieścia pięć lat, to polityka w kraju nadal nie jest przejrzysta, często wręcz mówi się o powiązaniu polityki ze światkiem przestępczym i to bez względu na pochodzenie etniczne.

Jeśli chodzi o zakup nieruchomości, czy też prawa publiczne w Bośni i Hercegowinie, cudzoziemcy jednak mają takie same prawa jak mieszkańcy Bośni i Hercegowiny. Obywatele innych krajów mogą kupować na własność nieruchomości i grunty, warto jednak pamiętać, że rząd w żaden sposób nie chroni praw własności. Nie ma tutaj sądów gospodarczych, czy skutecznego rozstrzygania sporów handlowych, a rejestry nieruchomości niestety nie są wiarygodne, ponieważ nie wszystkie zmiany w nieruchomościach są rejestrowane, choćby ze względu na próbę pominięcia wysokiego podatku od przeniesienia.

Podatki

Jeśli jednak zdecydujecie się na zakup nieruchomości w Bośni i Hercegowinie, warto wiedzieć, że w Federacji Bośni i Hercegowiny przychody z wynajmu opodatkowane są na poziomie 10%, a podobnie jak zyski kapitałowe, natomiast w Republice Serbskiej podatki te wynoszą 8%. Takie same poziomy opodatkowania dotyczą dochodu.

Reasumując Bośnia i Hercegowina to dość ryzykowny rynek nieruchomości. Po pierwsze nieznane dane o zmianach cen nieruchomości, a także niestabilna sytuacja polityczna i etniczna, jak również nieuregulowane sprawy własnościowe, skutecznie odstraszają inwestorów. Jeśli nie należycie do ryzykujących inwestorów, przemyślcie decyzję o zakupie nieruchomości w Bośni i Hercegowinie.

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

SPONSOR FORUM

Booking.com

SPONSOR FORUM

O FORUM

Podyskutuj o nieruchomościach zagranicznych. Forum dyskusyjne "Dom bez granic" to pierwsze polskie forum internetowe w całości poświęcone nieruchomościom w Europie i na świecie, zakupie zagranicznego domu lub mieszkania i przeprowadzce za granicę. Forum i opinie o życiu i mieszkaniu w obcym kraju. Opinie o wynajmie wakacyjnym apartamentów, domów i hoteli.

Planujesz wyjazd za granicę? Emigrację na dłużej lub krócej? Wyjazd do pracy w Europie lub w świat? Zakup nieruchomości poza Polską? Nie wiesz jak zacząć? Chcesz dobrze zainwestować i nie wiesz gdzie? Na tym forum znajdziesz odpowiedzi i opinie w jakim kraju najlepiej zainwestować. Jak żyje się i pracuje Polakom za granicą.