Forum nieruchomości w Mozambiku. Dawna portugalska kolonia i kraj z językiem portugalskim w Afryce. Polskie forum inwestycyjne o Mozambiku. W tym dziale forum "Dom bez Granic" poświęconym nieruchomościom w Afryce, znajdziesz informacje jak rozpocząć przygodę z inwestowaniem w Mozambiku, oraz informacje od podrożników, którzy dotarli do Mozambiku w swoich podróżach po Afryce i zechcą podzielić się z nami swoimi opiniami i doświadczeniami z Mozambiku. Czy obcokrajowiec może zakupić nieruchomość w Mozambiku? Ile wynoszą podatki w tej części Afryki? Jak wygląda prawo przeniesienia własności w Mozambiku? Czy są obostrzenia dla obcokrajowców chcących kupić ziemię lub nieruchomość w Mozambiku. Czy to bezpieczny afrykański kraj na inwestycje w nieruchomości na świecie? Również do Mozambiku docierają globalne agencje nieruchomości jak Remax lub Century 21. Choć niewiele informacji można znaleźć w polskich serwisach o Mozambiku. Polonia w Mozambiku i aktualna sytuacja w kraju. Czy w ogóle warto inwestować w tym kraju? Korupcja i brak poczucia bezpieczeństwa odstrasza inwestorów? A jeżeli byłeś na wakacjach w Mozambiku to jak i gdzie rezerwowałeś noclegi: hotel, apartament wakacyjny lub dom na wynajem. Jak wynająć mieszkanie w Mozambiku. Doradztwo i consulting inwestycyjny związany z Mozambikiem. Forum dyskusyjne o Mozambiku z poszczególnych miast tego kraju: Maputo, Tete, Beira, Matola, Nampula, Chimoio, Nacala, Quelimane, Mocuba i Gurue.
#933 przez Informator
23 lut 2018, o 10:24
Nieruchomości – Mozambik

Państwa afrykańskie to wspaniałe miejsca, aby przeżyć przygodę swojego życia. Sahara, sawanny, lasy tropikalne, afrykańska fauna i flora przyciągają wielu podróżników, chcących zgłębić tajniki przyrodnicze, a także kulturalne Afryki. Być może wielu z Was nawet myślało nie tylko o zwiedzeniu Afryki, ale być może zakupie nieruchomości, wyprowadzce lub inwestycji w nieruchomościach afrykańskich. Sprawa jednak nie zawsze jest tak prosta jak w Europie i w wielu krajach nie ma możliwości zakupu zmieni czy nieruchomości, nie tylko przez cudzoziemców, ale również przez ludność lokalną.

Jednym z takich pięknych, ale niemożliwych do inwestycji w nieruchomości krajów jest Mozambik, a właściwie Republika Mozambiku. Jest to państwo położone w południowej Afryce, na wschodnim jej wybrzeżu, z dostępem do Oceanu Indyjskiego poprzez Kanał Mozambicki. Kraj graniczy z Malawi, Republiką Południowej Afryki, Suazi, Tanzanią, Zimbabwe i Zambią. Linia brzegowa Mozambiku wynosi 2470 kilometrów.

Klimat i temperatury w Mozambiku

Kraj leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, który w części wyżyn Mozambiku przybiera swoją suchą odmianę. Na południu panuje klimat zwrotnikowy. Najcieplejsze są miesiące pory deszczowej, kiedy temperatury wahają się od 26 do 29 stopni Celsjusza, w czasie pory suchej natomiast jest nieco chłodniej i temperatury wahają się od 16 do 20 stopni Celsjusza. Lasy tropikalne zajmują około 20% powierzchni kraju, głównie na północy, a także na zachodzie. Występują tutaj również lasy galeriowe i lasy namorzynowe, a także sawanny. W Mozambiku występuje około 180 gatunków ssaków i ponad 600 gatunków ptaków. Powyższe uwarunkowania sprawiają, że Mozambik jest wspaniałym miejscem do obserwacji przyrody przez zapalonych podróżników. W Mozambiku znajdują się trzy duże parki narodowe – Banhine, Gorongosa i Zinave.

Portugalska kolonia

Mozambik przez wiele wieków był kolonią portugalską, jednak w 1975 roku uzyskał niepodległość. Dziś władze sprawuje jednoizbowy parlament, wraz z prezydentem na czele. Mozambik w 1992 roku, po 17 latach wojny domowej, był jednym z najbiedniejszych państw spośród wszystkich państw na świecie. Przez ostatnie dziesięć lat udało się wyjść z największego kryzysu i ożywić częściowo gospodarkę kraju, dzięki wielu udanym reformom makroekonomicznym, a także stabilizacji politycznej w kraju.

Korupcja i niepewna sytuacja polityczna w kraju

Niestety częściowe trudności polityczne wciąż występują, uważa się, że wiele urzędów jest skorumpowanych, a wiele działalności rządu, polityków, czy urzędników jest nieprzejrzystych. Jednym z przykładów takiej sytuacji są wybory w 2004 roku, które uważa się za nie do końca przejrzyste. Wówczas długoletniego władcę – Joaquima Chissano, rządzącego Mozambikiem od 1986 roku, zastąpił Armando Guebuza.

W 2013 roku siły Narodowego Ruchu Oporu Mozambiku wypowiedziały układ pokojowy, który został wznowiony w 2014 roku. Nie można jednak uznać, że Mozambik jest całkowicie pod tym względem bezpieczny. Niestety, w Mozambiku występuje również wysoka umieralność z powodu epidemii AIDS, z tego powodu szacunkowo rocznie umiera około 60 tysięcy ludzi.

Dzisiaj Mozambik zamieszkuje około 27 milionów ludzi, którzy żyją głównie w większych miastach kraju. Mozambik ma zaledwie 90 miast, w których liczy się ponad 2 tysiące ludności. Największym miastem jest stolica kraju – Maputo, którą zamieszkuje nieco ponad 1 milion mieszkańców. Kolejnym w wielkości jest Matola, zamieszkiwana przez prawie 700 tysięcy mieszkańców. Dwa kolejne, to prawie pół milionowe miasta Nampula i Beira. W Mozambiku znajduje się w sumie 20 miast, których ludność przekracza 50 tysięcy mieszkańców.

Raczej nie inwestować

Jeśli planowaliście zakupić nieruchomości lub ziemie w Mozambiku, powinniście się wstrzymać z ogłaszaniem triumfu. Warto wiedzieć, że nie można kupić ziemi w Mozambiku, należy ona do państwa, można jedynie ją wynająć na maksymalnie 50 lat. System sądownictwa, a także słabo uregulowane sprawy związane z własnością i ochroną praw własności są niezwykle problematyczne w tej kwestii. Wszystko to sprawia, że inwestycja w nieruchomości w Mozambiku jest nie tyle trudna, co wręcz niemożliwa. Nie istnieją procedury, które mogłyby przybliżyć Was choć trochę do własnej nieruchomości w Mozambiku

Biorąc to wszystko pod uwagę warto pamiętać, że Mozambik, mimo że bardzo piękny i przyciągający do siebie swoją unikalnością, nie należy do polecanych przez ekspertów rynków nieruchomości.

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

SPONSOR FORUM

Booking.com

SPONSOR FORUM

O FORUM

Podyskutuj o nieruchomościach zagranicznych. Forum dyskusyjne "Dom bez granic" to pierwsze polskie forum internetowe w całości poświęcone nieruchomościom w Europie i na świecie, zakupie zagranicznego domu lub mieszkania i przeprowadzce za granicę. Forum i opinie o życiu i mieszkaniu w obcym kraju. Opinie o wynajmie wakacyjnym apartamentów, domów i hoteli.

Planujesz wyjazd za granicę? Emigrację na dłużej lub krócej? Wyjazd do pracy w Europie lub w świat? Zakup nieruchomości poza Polską? Nie wiesz jak zacząć? Chcesz dobrze zainwestować i nie wiesz gdzie? Na tym forum znajdziesz odpowiedzi i opinie w jakim kraju najlepiej zainwestować. Jak żyje się i pracuje Polakom za granicą.