Forum nieruchomości w Nigerii. Inwestowanie, sprzedaż, kupno i wynajem nieruchomości w Nigerii. To jeden z najgęściej zaludnionych i najbogatszych krajów Afryki. Bogaty w ropę naftowąi bogactwa mineralne. Polacy w Nigerii. Forum o nieruchomościach w Nigerii po polsku. Jak inwestować w nieruchomości w Nigerii? Czy warto inwestowac w tym kraju? Bezpieczeństwo i wiedza praktyczna o Nigerii. Wypowiedzi Polaków podróżujących do Nigerii.
Ile kosztuje dom w poszczególnych częściach Nigerii? Czy obcokrajowiec może nabyć ziemię w Nigerii? Gdzie kupować, w co inwestować, czy w ogóle nie warto jechać do Nigerii? Polonia w Nigerii. Polskie inwestycje i polskie przedsiębiorstwa w Nigerii. Jak wygląda życie codzienne w Nigerii. Jakie są ceny domów, mieszkań i działek pod budowę domu. Podatki w Nigerii. Bezpieczeństo obcokrajowca w Nigerii. Podatki, opłaty, korupcja i inne aspekty związane z życiem i podróżą do Nigerii.
Wakacyjny wynajem apartamentów i domów w Nigerii. Afrykańskie nieruchomości i praktyczne wypowiedzi osób, które były i podróżują do Nigerii. Nieruchomości na świecie – Lagos, Kano, Aba, Maiduguri, Abudża, Kaduna, Port Harcourt, Kano, Benin oraz Ibadan.
#940 przez Informator
18 mar 2018, o 10:26
Nieruchomości - Nigeria

Być może zastanawiacie się nad wyprowadzką w ciepłe miejsce, może wydawać się, że Afrykańskie kraje nie będą w tym wypadku złym wyborem. Jednym z ciekawych krajów w Afryce, w którym zezwala się na kupowanie nieruchomości przez cudzoziemców jest Nigeria.

Klimat i temperatury w Nigerii

Nigeria leży w strefie międzyzwrotnikowej, gorącej, gdzie występują dwa typy klimatów, podrównikowy na północy kraju, oraz równikowy na południu. Na południu temperatury są stałe i wahają się od 26 do 29 stopni Celsjusza, oraz występuje od 2000 do 3000 mm opadów. Na północy temperatury wahają się od 24 do 36 stopni Celsjusza, przy niewielkiej wartości rocznych opadów od 300 do 700 mm.

Sytuacja na rynku nieruchomości w Nigerii

Skupiając się jednak na nieruchomościach, należy przyznać, że rynek nieruchomości niestety pozostaje w depresji przez kilka ogólnych problemów wewnętrznych - recesji, wysokich stóp procentowych, rosnącego bezrobocia, czy wysokiej inflacji, a także pogarszającej się sprawy z rebeliantami. Popyt na nieruchomości spadł, a ceny nieruchomości również spadają.

Ceny domów Lagos

W największym mieście Nigerii, Lagos, które zamieszkuje około 10 milionów mieszkańców, ceny domów w 2016 roku spadły o 5,58%, w 2015 roku spadły o aż 25%. Mimo wszystko Lagos pozostaje najdroższym miastem Nigerii. Średnia cena domu z czterema lub pięcioma sypialniami w Lagos Mainland wynosi około 239 tysięcy Euro, natomiast w Lagos Island kosztuje około 547 milionów Dolarów. Innymi dużymi miastami Nigerii są Ibadan, zamieszkiwane przez 5,5 miliona mieszkańców, Benin - 2,5 miliona mieszkańców, Kano około 2 milionów mieszkańców czy Port Harcourt również około 2 milionów mieszkańców.

Pozostała część Nigerii

W większości miast w Nigerii popyt na nieruchomości bardzo spada. Sam proces zakupu mocno się wydłużył, a przy wynajmowaniu nieruchomości są renegocjowane czynsze. Co ciekawsze, transakcje sprzedaży samych gruntów również spadły o 30% w 2016 roku. Aby podnieść popyt i przyciągnąć inwestorów obniżono jednak opłaty za udzielanie zezwoleń z 6% do 1,5%, a stawka podatku od zysków kapitałowych również obniżono z 2% do 0,5%. Eksperci jednak uważają, że to nadal za mało i jest małe prawdopodobieństwo, że ceny nieruchomości zaczną rosnąć.

Polacy w Nigerii

Cudzoziemcy mogą dzierżawić od państwa ziemie na okres 99 lat. Ustawa o użytkowaniu gruntów z 1978 roku przekształciła wszystkie grunty na ziemię państwową, więc ziemia nie może być własnością prywatną nie tylko cudzoziemców, ale również obywateli Nigerii. Aby użytkować grunty państwowe potrzebna jest zgoda gubernatora. Co ciekawsze, rzeczą, która może zaskoczyć jest opłata za zgodę, licencja, która wynosi 8%. Polega to na tym, że ziemia będzie zawsze własnością państwa, więc przy każdej zmianie właściciela, będzie trzeba opłacić tą licencję.

Sam fakt zakupu nieruchomości nie jest jednak faktyczną sprzedażą, tylko przeniesieniem praw z jednej osoby na drugą. Opłatę za zgodę uiszcza kupujący. Innymi opłatami są opłata za rejestrację, które opłaca kupujący są opłata za rejestrację 3%, oraz opłata skarbowa 2%, opłata prawna 7,5%, a także opłata prowizji agenta nieruchomości od 1 do 2,75%, ale do tej opłaty dolicza się 5% podatku VAT. Sprzedający powinien również uiścić opłatę prawną, wynoszącą 5%, oraz opłatę prowizji agenta nieruchomości, która wynosi tyle samo co dla kupującego.

Ryzyko inwestycji w Nigerii

Jeśli myślicie szczerze o inwestycji w nieruchomości w Nigerii, powinniście wiedzieć, że zakup taki nie jest pozbawiony ryzyka. Zdarzają się na przykład wywłaszczenia. Przykładowo ustawa o ropie naftowej z 1969 i ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym z 1987 roku pozwalają rządowi Nigerii przejmowanie ziemi i nieruchomości. Do tego warto wiedzieć, że Nigeria ma nadal niezakończone spory graniczne z sąsiadami. Niestety w połączeniu z wszechobecną korupcją i rządami autokratycznymi, nie wróży to nic dobrego.

Inwestycje w nieruchomości w Nigerii należy dobrze przemyśleć. Ceny nieruchomości spadają i nie widać kiedy rynek się odbije, może to być słaby moment na inwestycję w nieruchomości w Nigerii. Jeśli nadal się wahacie, być może warto skonsultować się z ekspertem, który wyłoży Wam wszystkie za i przeciw, czy warto w Waszym wypadku podejmować to ryzyko.

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

SPONSOR FORUM

Booking.com

SPONSOR FORUM

O FORUM

Podyskutuj o nieruchomościach zagranicznych. Forum dyskusyjne "Dom bez granic" to pierwsze polskie forum internetowe w całości poświęcone nieruchomościom w Europie i na świecie, zakupie zagranicznego domu lub mieszkania i przeprowadzce za granicę. Forum i opinie o życiu i mieszkaniu w obcym kraju. Opinie o wynajmie wakacyjnym apartamentów, domów i hoteli.

Planujesz wyjazd za granicę? Emigrację na dłużej lub krócej? Wyjazd do pracy w Europie lub w świat? Zakup nieruchomości poza Polską? Nie wiesz jak zacząć? Chcesz dobrze zainwestować i nie wiesz gdzie? Na tym forum znajdziesz odpowiedzi i opinie w jakim kraju najlepiej zainwestować. Jak żyje się i pracuje Polakom za granicą.