Forum nieruchomości w Senegalu. Dział forum dyskusyjnego na temat inwestycji, apartamentu i domu na zakup w Senegalu. Niewiele nam wiadomo o nieruchomościach w Senegalu. Posty i wypowiedzi osób które podróżowały do Senegalu i miały styczność z tym krajem. Forum i wypowiedzi z następujących miast tego afrykańskiego kraju: Dakar, Diourbel, Ziguinchor, Rufisque, Saint-Louis, Kaolack, Mbour, Thies, oraz Toube Mosqee. Podziel się z nami swoją wiedzą o Senegalu. Polonia w Senegalu. Jak prezentuje się wynajem i sprzedaż nieruchomości w Senegalu. Czy obcokrajowiec może nabyć ziemię w Senegalu. Prawo własności i opłacalność takiej inwestycji w tym kraju. Aspekty społeczne i polityczne inwestycji w Senegalu. Także opinie i posty na temat wakacyjnych apartamentów w Senegalu i podroży do tego kraju. Byłeś w Senegalu? Jak wygląda życie codzienne w tym kraju? Ile się zarabia i jak czuje się obcokrajowiec w Senegalu. Consulting i doradztwo w Senegalu. "Dom bez Granic" zaprasza do Senegalu. Informacje, opinie, porady dla jadących do Senegalu i wszystko co związane z Senegalem w Afryce. Zabierz głos w dyskusji.
#941 przez Informator
18 mar 2018, o 10:31
Jeśli szukacie fajnego miejsca do zamieszkania lub inwestycji w nieruchomości, na być może myśleliście o jakimś ciepłym, odległym kraju. Wiele ciekawych krajów znajdziecie w Afryce, ale nie w każdym da się zainwestować w nieruchomości.
Jednym z krajów, w którym cudzoziemcy są mile widziani, a inwestycja w nieruchomości nie niesie za sobą zbyt dużego ryzyka jest Senegal. Jest to kraj w Afryce Zachodniej położony nad Oceanem Atlantyckim. Od południa rozciąga się tutaj strefa klimatu podrównikowego, powoli przechodząc w strefę klimatu podrównikowego na północy. Średnie roczne temperatury wahają się od 25 do 30 stopni Celsjusza.

Boom na rynku nieruchomości w Senegalu

Dobrze wiedzieć, że boom nieruchomościowy w Senegalu nadal trwa. Pośrodku tego boomu jest głównie stolica Senegalu - Dakar, gdzie w ostatnich latach powstało wiele luksusowych willi, hoteli, czy centrów handlowych. W okresie od 1994 roku do 2010 roku nieruchomości w Dakarze wzrosły o aż 256%.

Co ciekawsze, eksperci uważają, że Senegal stawowi bezpieczną przystań inwestycji w dość burzliwej części świata. Przez ostatnie lata odnotowuje się dwucyfrowy wzrost cen nieruchomości, co jest dużym wskaźnikiem, nie tylko na afrykańskie warunki. Co ciekawsze, rynek nieruchomości również napędza powszechne pranie brudnych pieniędzy w Senegalu.

Pomimo boomu nieruchomościowego, nadal jest niedobór tanich mieszkań. Obliczono, że w Senegalu potrzeba około 200 tysięcy dodatkowych domów, a co roku potrzebny jest wzrost o 10%. Aby rozwiązać ten problem rząd wprowadził program „One Family One Roof”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Jedna rodzina pod jednym dachem”, który zapewnia bezpłatne mieszkania i grunty, a także ulgi podatkowe i dotacje nabywcom domów i mieszkań, których koszt wynosi mniej niż 15 tysięcy Dolarów. Budowane są również duże ośrodki mieszkalne poza wielkimi miastami, jak na przykład ośrodek w Diamniadio, około 30 kilometrów od Dakaru.

Polacy i cudzoziemcy w Senegalu

Jeśli jesteście zainteresowani kupnem nieruchomości w Senegalu, na pewno chcielibyście wiedzieć, że cudzoziemcy mogą posiadać nieruchomości w Senegalu. Oficjalnie przewidziany jest swobodny transfer kapitału, ale w rzeczywistości transfery z obywatelami innych krajów niż kraje członkowskie Unii Gospodarczej i Walutowej Afryki Zachodniej podlegają licznym wymaganiom i kontrolom. Uzyskanie pieniędzy w Senegalu może być trudne, a założenie rachunku dewizowego wymaga zgody nie tylko banku centralnego, ale również rządu.

Koszty zakupu nieruchomości w Senegalu

Koszty zakupu nieruchomości są dość wysokie. Kupujący musi opłacić 10% opłaty skarbowej, oraz od 0,75% do 4,5% opłat notarialnych, a także 6% opłaty za wpis do rejestru gruntów. Sprzedawca natomiast powinien opłacić od 5 do 8% opłaty agenta nieruchomości. Koszty transakcji są dość wysokie, jednak nieoficjalnie przyjmuje się, że koszty rzeczywiste są niższe. W jaki sposób? Otóż transakcja oddzielona jest od rejestracji, nie ma transakcji przy notariuszu, wielu sprzedawców proponuje więc nieoficjalnie obniżyć zadeklarowaną kwotę, dzięki, czemu kwoty transakcji są wiele niższe.

Jest to powszechnie znany fakt i obecny rząd będzie podejmował działania w celu obniżenia opłat, aby sprzedawcy i kupujący mogli legalnie prowadzić transakcje, dotyczące właściwych kwot. Nie zaleca się jednak takiego działania. Pomijając nielegalność tej metody i omijanie przez to podatków, możecie stać się ofiarami naciągaczy, którzy będą mogli wykorzystać Waszą chęć zaoszczędzenia na kosztach transakcji.

Inne aspekty prawne zakupu nieruchomości w Senegalu

Kupujący może kupić nieruchomość od rządu, albo od osoby prywatnej. Kupując od innej osoby, należy mieć wynajęte usługi prawnika, który zadba o zarejestrowane nieruchomości, a także znaleźć ewentualne obciążenia nieruchomości, a także potwierdzić jej własność. Podczas zakupu podpisywany jest weksel w obecności notariusza, po jego autoryzacji, notariusz wystawia dowód sprzedaży i przygotowuje akt.

Kupując od rządu, należy udać się do rządowego centrum inwestycyjnego. Urzędnicy przygotowują mapę terenu i stwierdzają, czy ziemia jest publiczna, a jej własność jest państwowa czy krajowa. Za pośrednictwem centrum inwestycyjnego składa się petycję, w której opisuje się przewidywane prace, koszt robót, a także metody finansowania, czy liczbę miejsc pracy, które zostaną utworzone w związku z zakupem ziemi lub nieruchomości.
Jeśli jesteście zainteresowani kupnem nieruchomości w Senegalu, na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

SPONSOR FORUM

Booking.com

SPONSOR FORUM

O FORUM

Podyskutuj o nieruchomościach zagranicznych. Forum dyskusyjne "Dom bez granic" to pierwsze polskie forum internetowe w całości poświęcone nieruchomościom w Europie i na świecie, zakupie zagranicznego domu lub mieszkania i przeprowadzce za granicę. Forum i opinie o życiu i mieszkaniu w obcym kraju. Opinie o wynajmie wakacyjnym apartamentów, domów i hoteli.

Planujesz wyjazd za granicę? Emigrację na dłużej lub krócej? Wyjazd do pracy w Europie lub w świat? Zakup nieruchomości poza Polską? Nie wiesz jak zacząć? Chcesz dobrze zainwestować i nie wiesz gdzie? Na tym forum znajdziesz odpowiedzi i opinie w jakim kraju najlepiej zainwestować. Jak żyje się i pracuje Polakom za granicą.