Honduras nieruchomości

Forum nieruchomości Honduras. Walutą Hondurasu jest lempira. Kraj liczy blisko 7,4 mln ludności i dziś głównie za sprawą mediów, kojarzy się głownie z nielegalną emigracją do Stanów Zjednoczonych z tego regionu Ameryki Środkowej i krajów hiszpańskojęzycznych. Stolicą Hondurasu jest Tegucigalpa, a największe miasta to: Danli, La Lima, Puerto Cortes, Comayagua, Choluteca, El Progreso, La Ceiba, Choloma, oraz miasto San Pedro Sula. Honduras leży pomiędzy Gwatemalą, Salwadorem i Nikaraguą. Leży pomiędzy Oceanem Atlantyckim a Oceanem Spokojnym nad zatoką Fonseca. Honduras posiada restrykcje co do nabywania nieruchomości przez cudzoziemców. Artykuł 107 honduraskiej konstytucji mówi o zakazie zakupu nieruchomości przez cudzoziemców w pasie nadbrzeżnym do 40 km od morza - nad Morzem Karaibskim i nad Zatoką Fonseca na Pacyfiku. Także w odległości 40km od granicy państwa z Nikaraguą, El Salvador i z Gwatemalą. W roku 1990 zmodyfikowano to prawo i obcokrajowiec ma prawo do zakupu nieruchomości nie przekraczającej 3000 m2 na prywatną rezydencję. Także budowy o charakterze turystycznym są aprobowane przez rząd Hondurasu. Jeżeli nasze informacje według Ciebie są nieaktualne lub błędne, podziel się z nami swoimi doświadczeniami z podróży do Hondurasu. Napisz jak wygląda życie codzienne w Hondurasie i jakie są aktualne ceny nieruchomości w Hondurasie. Ile kosztuje wynajem mieszkania na miesiąc, a ile wynosi średnia cena nieruchomości na zakup w stolicy Hondurasu. Jak czuje się obcokrajowiec w Hondurasie. Ryzyko inwestowania w Hondurasie, podatki, taksy i prowizje agencji nieruchomości w Hondurasie. Kto kupuje domy i apartamenty w Hondurasie. Polacy w tym kraju i środowiska polonijne w Hondurasie. Jak przeprowadzić się do Hondurasu i rozpocząć nowe życie w Ameryce Środkowej. Prawnicy, system prawny i notariusze. Proces zakupu i wynajmu nieruchomości. Doradztwo o konsulting w inwestowaniu w Hondurasie. Polskie placówki w Hondurasie i życie codzienne w tym kraju. Podyskutuj i polemizuj na polskim forum o Hondurasie.

Honduras nieruchomości

Postprzez Informator » 18 mar 2018, o 10:52

Zakup nieruchomości w Hondurasie

Przeglądając oferty agencji nieruchomości, na pewno zwróciliście uwagę na kraje Ameryki Środkowej i Południowej, z wspaniałymi plażami i doskonałą aurą, nie tylko do zamieszkania podczas urlopu, ale również na stałe.

Klimat, temperatury i położenie geograficzne

Jednym z krajów Ameryki Środkowej jest Honduras. Kraj ten jest wyżynno - górzysty, takie tereny zajmują 80% powierzchni kraju. Nizinę nad Morzem Karaibskim porasta natomiast las tropikalny. Honduras leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego, o suchych zimach. Średnia temperatura wynosi 28 stopni Celsjusza, a suma opadów rocznych waha się od 1500 do 3000 mm. W Hondurasie można spotkać niedźwiedzie, jaguary i pumy, a także krokodyle, węże i jaszczurki, a także liczne, tropikalne owady. Honduras ma około 200 kilometrów przepięknych plaż, w większości pustych, nie zabudowanych.

Sytuacja na rynku nieruchomości w Hondurasie

Rynek nieruchomości w Hondurasie wykazuje oznaki poprawy po tym, jak w 2009 roku ceny dramatycznie spadły. Na początku 2010 roku rynek odbił się i ceny zaczęły rosnąć. Wraz z poprawą rynku nieruchomości następuje rozwój i inwestycje infrastrukturalne.
Spadek cen nieruchomości nie był związany tylko z kryzysem, z którym borykało się wiele rynków nieruchomości na świecie, ale głównie z przewrotem politycznym, który dokonał się w 2009 roku. W 2006 roku wybory prezydenckie wygrał Manuel Zelaya z Partii Liberalnej, konkurent polityczny porażkę uznał dopiero po 10 dniach od ogłoszenia wyników wyborów, które wcześniej uznał za przeprowadzone błędnie.

Sytuacja polityczna w kraju a obcokrajowcy

W 2009 roku Manuel Zelaya postanowił powołać Zgromadzenie Konstytucyjne, które miało na celu zmianę ustawy zasadniczej. Zmiany w konstytucji miały między innymi pozwolić mu na reelekcję, której ustawa zasadnicza z 1982 roku nie przewidywała. W tym celu Prezydent postanowił wybadać nastroje społeczne i ogłosić referendum, na podstawie którego powołałby Zgromadzenie. Sąd Najwyższy wydał nakaz aresztowania prezydenta, oskarżając go między innymi o zdradę stanu. Prezydent oskarżył sąd o próbę zamachu stanu i dążył do przeprowadzenia referendum, które wcześniej ogłosił.

Ostatecznie Prezydent został aresztowany przez armię i wywieziony do Kostaryki, a władzę objął rząd tymczasowy. Zamach stanu spowodował podział społeczeństwa na dwa wrogie obozy, które niemal natychmiast rozpoczęły protesty w obronie swoich racji, doprowadziło to do szeregu aresztowań, licznych zniszczeń mienia, obrażeń protestujących i co najmniej sześciu ofiar śmiertelnych. Organizacje międzynarodowe potępiły aresztowanie konstytucyjnego Prezydenta Hondurasu.

W wyborach prezydenckich w 2010 roku po zamachu nie brał udziału poprzedni Prezydent, który został zmuszony do opuszczenia kraju. Jego zwolennicy skupili się w partii opozycyjnej, jednak ta została poddana represjom, a kilkunastu kandydatów i członkowie ich rodzin zostało zabitych podczas kampanii wyborczej. W 2011 roku Sąd anulował nakaz aresztowania Zelayi, a także wszystkie zarzuty wobec niego, co dało możliwość jego powrotu do ojczyzny. W 2014 roku odbyły się kolejne wybory prezydenckie, które wygrał Juan Orlando Hernandez. Władza wojskowa jest nadal znaczna. Uważa się, że wojsko nie zerwało ze swoją tradycyjną władzą nad zyskami z narkotyków, czy wyłudzeń, co często kończy się użyciem siły, czy morderstwami.

Wyspy na Morzu Karaibskim

Warto wspomnieć, że rynek nieruchomości koncentruje się na wyspach zatoki, a także na grupie wysp na Morzu Karaibskim. Sytuacja gospodarcza się ustabilizowała, a gospodarka odbiła się wzrostem PKB o 2,77%. Średnie ceny mieszkania z trzema sypialniami w Hondurasie wahają się od 200 do 250 tysięcy Dolarów.

Cudzoziemcy w Hondurasie

Kupujący cudzoziemcy jednak powinni mieć na uwadze fakt, że konstytucja zakazuje posiadania mienia cudzoziemcom, jeśli leży ono w odległości 40 kilometrów od Morza Karaibskiego, Zatoki Fonseca czy granic z Nikaraguą, Salwadorem i Gwatemalą, a także na każdej honduraskiej wyspie. Poza tymi ograniczeniami, cudzoziemcy mogą nabyć jedną nieruchomość nie przekraczającą 3 tysiące metrów kwadratowych. Natomiast dla zatwierdzonych projektów turystycznych, cudzoziemcy mogą zakupić tyle ziemi, ile chcą, pod warunkiem, że zakup będzie zatwierdzony przez Ministerstwo Turystyki.
Podczas zakupu kupujący powinien uiścić trzy opłaty, podatek od przeniesienia w wysokości 1,5%, opłatę notarialną od 3 do 5%, a także opłatę za rejestrację 0,15%. Sprzedający będzie musiał zapłacić 5% prowizji agenta nieruchomości.
Avatar użytkownika
Informator
 
Posty: 65
Dołączył(a): 11 gru 2017, o 15:55
Lokalizacja: Hong Kong

Powrót do Honduras

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość