Forum nieruchomości na Łotwie. Dział naszego forum nieruchomości w Europie, gdzie możesz zamieścić swoją opinię lub wypowiedź związaną z rynkiem nieruchomości na Łotwie. Posty i wątki forum z następujących miast Łotwy: Ryga, Ogre, Jekabpils, Valmiera, Rzeżyca, Windawa, Jurmała, Jełgawa, Lipawa, oraz Dyneburg. Tutaj znajdziesz wypowiedz związane z ryzykiem inwestowania w nieruchomości w tym kraju, jak również informacje o cenach nieruchomości na Łotwie, oraz przewodnik dla zagranicznego inwestora. Jeżeli chcesz zbadać łotewski rynek, to nie ma wątpliwości iż warto poczytać posty od prawdziwych ludzi mających doświadczenie w biznesie lub handlu nieruchomościami na Litwie. Ile kosztuje średnio metr kwadratowy mieszkania na Litwie? Łotwa na tle innych państw bałtyckich. Czy jest to dobre miejsce do inwestowania przez Polaków w Europie? Polska polonia i polskie środowiska polonijne na Litwie. Tutaj znajdziesz doradztwo i consulting w nieruchomościach na Łotwie. Sprawdź ogłoszenia zamieszczone przez lokalne agencje nieruchomości na Łotwie i informacje od osób związanych z zakupem i sprzedażą nieruchomości na Łotwie. Ile kosztuje wynajem mieszkania w Rydze. Ile wynoszą podatki na Łotwie? A jak przedstawia się sprawa wynajmu apartamentów wakacyjnych na Łotwie? Poczytaj opinie i wypowiedzi od osób które były na wakacjach na Łotwie. Ile zarabia się na Łotwie i ile kosztują artykuły pierwszej potrzeby, oraz benzyna na Łotwie. Ile pobiera prawnik, a ile notariusz na Łotwie.
#856 przez Informator
22 sty 2018, o 11:55
Nieruchomości – Łotwa

Rynek nieruchomości w różnych sąsiednich krajach, będących dla nas na wyciągniecie ręki, wcale nie wygląda tak samo jak w Polsce. Czasem jeśli szukacie czegoś zagranicą do zamieszkania lub w celu inwestycji, warto się po prostu rozejrzeć i traficie coś dla siebie.

Jednym z niedaleko położonych krajów od Polski jest nadbałtycka Łotwa, która, podobnie jak Polska po I Wojnie Światowej ogłosiła niepodległość, jednak po II Wojnie Światowej przekształciła się w Łotewską Socjalistyczną Republikę Radziecką, którą była aż do 1990 roku.
Tak samo jak Polska, Łotwa weszła do Unii Europejskiej w 2004 roku. Łotwa jest jednak mniejszym krajem, zamieszkuje ją zaledwie dwa miliony mieszkańców. Największymi miastami są Ryga, która jest stolicą, a także Lipawa, Jurmała, Dyneburg i Windawa. To prawdopodobnie w tych miastach najłatwiej będzie Wam kupić mieszkanie lub dom i w miarę szybko w nim zamieszkać.

Ceny domów na Łotwie

Ceny nieruchomości na Łotwie ciągle rosną. Ma na to wpływ między innymi ograniczona podaż na rynku nieruchomości, oraz silny wzrost gospodarczy. Według danych Arco Real Estate, w ciągu roku w 2017 roku, w październiku, ceny mieszkań w stolicy Łotwy wzrosły o 9,03%, co po uwzględnieniu inflacji realnie daje 7,99%. Jest to wysoki wzrost cen mieszkań, który się utrzymuje, dla przykładu jeszcze rok wcześniej wzrost ten wyniósł 7,22%. Inna agencja, OberHaus podaje niższe wartości, bo 4,78% w 2017 roku i 1,87% w poprzednim.

Różnice w tych statystykach wynikają z prostej różnicy między tymi agencjami, OberHaus zajmuje się rynkiem nieruchomości ekskluzywnych, a Arco Real Estate z reguły nieruchomościami zwyczajnymi. Wynika z tego, że ceny nieruchomości luksusowych rosną mniej.

Inwestycje w Rydze

Największym popytem cieszą się poniższe dzielnice Rygi są Purvciems, Kengarags, Imanta, Plavnieki, a także Jugla, Ilguciems, Vecmilgravis, czy Ziepniekkalns. Jednak ceny nieruchomości rosną nie tylko w Rydze, ale również w Ogre, które jest jednym z najbardziej zielonych miast na Łotwie. Znajdują się w niej liczne parki, tereny zielone, a miasteczko otaczają piękne lasy. Tutaj średnia cena mieszkań wzrosła o 14,3%. W Kauguri, jednej z popularniejszych dzielnic miasteczka Jurmała ceny średnio wzrosły o 11,1%, w Salaspils o 16,1%, natomiast w Jełgawie, ceny wzrosły o 18,9%.

Obcokrajowcy a nieruchomości na Łotwie

Cudzoziemcy be problemów mogą nabyć nieruchomość na Łotwie, pod warunkiem, że nieruchomość została kupiona oddzielnie od gruntu na którym stoi. Bezpośredni zakup ziemi na Łotwie wymaga bowiem zgody gminy i wszelkich lokalnych władz. Nie ma jednak większego problemu, aby cudzoziemcy mogli dzierżawić ziemię na okres 99 lat bez ograniczeń.

Przy tej okazji warto wspomnieć o kontrowersyjnym prawie wprowadzonym przez rząd po uzyskaniu niepodległości w 1991 roku, które mówi, że aby zostać obywatelem Łotwy należy zdać trudny egzamin z niesłowiańskiego, trudnego do nauczenia się języka łotewskiego. Prawo to miało uderzyć głównie w zamieszkujących Łotwę Rosjan, których mieszka tutaj bardzo dużo. Jednak jak już wspomniano, do zamieszkania lub posiadania nieruchomości na Łotwie obywatelstwo nie jest potrzebne.

Umowa przedwstępna i depozyt na zakup

Jak już wybierzecie sobie nieruchomość, powinniście razem ze sprzedającym podpisać umowę przedwstępną. Wówczas kupujący uiszcza 10% wartości nieruchomości jako depozyt, który będzie przechowywany na rachunku przez prawnika lub notariusza. Gdy wszystko jest w porządku, notariusz sporządza dokumenty lub prawnik przygotowuje umowę zakupu. Dokumenty podpisywane są przez obie strony w obecności notariusza lub w lokalnej ambasadzie kupującego, jeśli nie może on być osobiście przy podpisaniu umowy.

Rejestracja gruntów i podatki od nieruchomości

Wszystkie nieruchomości są zarejestrowane w księdze lądowej. Warto wiedzieć, że grunty i budynki rejestrowane są osobno. Jeśli któryś z wpisów będzie źle wprowadzony lub będzie jego brak, wystąpią na pewno problemy ze skutecznym przeniesieniem własności. Cała procedura trwa około 18 dni. Kupujący musi przygotować się na opłaty podczas zakupu nieruchomości, będą to opłata skarbowa, w wysokości 2%, opłata notarialna 0,5%, a także podatek od wartości dodanej – VAT, w wysokości 21%. Sprzedający opłaca jedynie od 2 do 5% prowizji agencji nieruchomości.

Łotwa to bardzo ciekawy kraj, który możecie nie tylko odwiedzić, ale również na stałe w nim zamieszkać. Z Polski nie mamy daleko do Łotwy, dzięki czemu być może łatwiej będzie czasem pojechać i osobiście zbadać jak wygląda spawa rynku nieruchomości i być może od razu znaleźć coś w sam raz dla siebie.

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

SPONSOR FORUM

Booking.com

SPONSOR FORUM

O FORUM

Podyskutuj o nieruchomościach zagranicznych. Forum dyskusyjne "Dom bez granic" to pierwsze polskie forum internetowe w całości poświęcone nieruchomościom w Europie i na świecie, zakupie zagranicznego domu lub mieszkania i przeprowadzce za granicę. Forum i opinie o życiu i mieszkaniu w obcym kraju. Opinie o wynajmie wakacyjnym apartamentów, domów i hoteli.

Planujesz wyjazd za granicę? Emigrację na dłużej lub krócej? Wyjazd do pracy w Europie lub w świat? Zakup nieruchomości poza Polską? Nie wiesz jak zacząć? Chcesz dobrze zainwestować i nie wiesz gdzie? Na tym forum znajdziesz odpowiedzi i opinie w jakim kraju najlepiej zainwestować. Jak żyje się i pracuje Polakom za granicą.