Nieruchomości za granicą

Nieruchomości za granicą
Dziś jest 24 wrz 2023, o 23:00

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 sty 2018, o 14:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 gru 2017, o 15:55
Posty: 65
Lokalizacja: Hong Kong
Nieruchomości - Serbia

Niestety Serbia nie należy do polecanych rynków nieruchomości, w które należałoby inwestować. Ceny nieruchomości w skali roku spadły o 4,1%, ale to nie ceny nieruchomości sprawiają największy problem potencjalnym inwestorom. Podstawowym problemem są kwestie gospodarcze i polityczne, kraj wciąż nie wyszedł w pełni z duchów przeszłości.

Wysokie bezrobocie i emigracja

Stopa bezrobocia jest wysoka i wynosi 21%, a poziom życia jest bardzo niski - średnia pensja netto to 383 Euro na miesiąc. Problem stanowi masowa korupcja i fakt, że gospodarka w zasadzie utknęła w minionej epoce komunizmu. W kraju istnieje ogromna nieufność do rządu, a także wszelkich instytucji krajowych, zaledwie 15% ankietowanych uważa, że przemiany ustrojowe po upadku Milosevica poszły w dobrym kierunku. Prawie połowa badanych uznała, że „sytuacja pozostaje bez zmian, tylko rządzący się zmieniają”.

Największy wzrost cen datuje się na początek lat 90, kiedy po rozpadzie Jugosławii pozostała Federalna Republika Jugosławii. Wzrost cen to wyłącznie kwestia hiperinflacji. Ceny wszystkiego wówczas urosły do gigantycznych wartości. Po wygraniu wyborów prezydenckich przez Milosevica w 1997 roku, rozpoczęto działania wojenne przeciwko Albańczykom mieszkających w Kosowie. Po wielu próbach negocjacji odrzuconych przez Milosevica NATO rozpoczęło bombardowanie Serbii i Czarnogóry w 1999 roku. Wojska serbskie wycofały się, a rok później Milosevic utracił władzę. W 2006 roku niepodległość ogłosiła Czarnogóra. Wówczas po referendum z Federalnej Republiki Jugosławii wyłoniły się osobno Serbia i Czarnogóra.
Historia konfliktu w Kosowie nadal nie jest zakończona. Kosowo nadal administrowane jest przez ONZ. W 2008 roku Kosowo ogłosiło niepodległość, nieuznaną jednak przez serbski rząd.

Ile za metr w Belgradzie

Aktualnie ceny nieruchomości w Belgradzie wynoszą średnio 1961 Dolarów za metr kwadratowy, a w Kragujevac około 1301 Dolarów za metr kwadratowy. Ostatnimi czasy poprawiła się rentowność inwestycji w nieruchomości. Przez ostatnie dziesięć lat rynek nieruchomości działał aktywnie. W 2012 roku popyt na nieruchomości spadł również w związku z zaostrzeniem warunków kredytowych oraz z niską siłą nabywczą.
Eksperci jednak uważają, że bardzo powoli kraj wychodzi z recesji i istnieją ku temu przesłanki. W 2014 roku zadecydowano o obniżeniu głównej stopy procentowej, a w latach 2002 - 2009 inflacja średnio obniżyła się do 9,9% rocznie. W styczniu 2014 roku Serbia stała się oficjalnym kandydatem do Unii Europejskiej.

Serbia uznana jest jednak za kraj w którym inwestycje gospodarcze mogą być przeprowadzone niskim kosztem. Znany zagraniczny producent motoryzacyjny w ciągu dwóch lat od zera doprowadził do sytuacji, że stał się potężnym eksporterem swoich produktów na świat. Zatrudniono ponad 4000 pracowników i zainwestowano 1,2 miliarda Euro w fabrykę. W latach 2003 - 2011 inwestycje zagraniczne w Serbii wyniosły 13 miliardów Dolarów. Kapitał zagraniczny pochodzi głównie z Austrii, Francji, Holandii, Niemiec, Rosji, ale także Hiszpanii i Włoch.

Zakup na firmę w Serbii

Firmy zagraniczne mogą bez większych problemów nabywać nieruchomości, jeśli są one niezbędne do prowadzenia działalności na terenie Serbii. Prywatnie, cudzoziemcy mogą bez ograniczeń kupować domy i mieszkania, nawet jeśli nie prowadzą działalności gospodarczej. Zabronione jest posiadanie działek w pobliżu terenów wojskowych. Warto wiedzieć, że działki miejskie lub budowlane są własnością państwa i można je wydzierżawić na okres 30 lat.

Zasady nabywania nieruchomości

Kupujący na początku powinien złożyć ofertę, a po jej zaakceptowaniu podpisywana jest umowa wstępna, podczas której wpłacany jest depozyt wysokości 10% wartości nieruchomości. Sprawdzany jest status prawny nieruchomości, jej obciążenia i gdy wszystko jest w porządku podpisywana jest umowa w obecności publicznego notariusza. Cała procedura trwa około sześciu tygodni. Kupujący powinien przygotować się na uiszczenie opłaty sądowej od 0,05 do 1%, opłatę za rejestrację od 0,01 do 0,05%, a także prowizję agenta nieruchomości w wysokości 3%. Sprzedający opłaca jedynie podatek od przeniesienia w wysokości 5%.

Jeśli zależy Wam na niskich kosztach inwestycji, niskich kosztach nieruchomości i nie straszna Wam sytuacja gospodarcza i polityczna Serbii, może się okazać, ze traficie na doskonałą ofertę. W przeciwnym wypadku, warto wpisać Serbię na prywatną listę inwestycji dość ryzykownych.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL