Forum nieruchomości w Serbii. Ten kraj w Europie nie jest na czele listy najbardziej pożądanych miejsc w Europie do zakupu i inwestowania w nieruchomości. Jednak jeżeli chcesz zdobyć informacje o serbskim rynku nieruchomości w tym dziale naszego forum poświęconego nieruchomościom na kontynencie europejskim na pewno je znajdziesz. Sprawdź jakie są ceny nieruchomości w Serbii. Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Serbii, ile kosztuje średnio wynajem mieszkania w Belgradzie, a ile w innych miastach tego kraju. Opinie od osób które były w Serbii, informacje o ryzyku inwestowania w Serbii i informacje od osób które podróżowały po tym kraju i zachcą podzielić się z nami informacjami o Serbii.
Gdzie najlepiej zarezerwować apartament wakacyjny lub dom na wakacje w Serbii, jak również jaki hotel zarezerwować w tym kraju i co zwiedzić w Serbii. Jakie są ceny podstawowych artykułów, jak funkcjonuje tamtejszy rynek nieruchomości? Agencje nieruchomości w Serbii, oraz system sprzedaży i własności w Serbii. Potencjał tego wschodzącego rynku. Polacy i Polonia w Serbii. Doradztwo i konsulting w inwestowaniu i kupowaniu domów i mieszkań w Serbii. Ile kosztuje prawnik w tym kraju, a ile notariusz. Czy obcokrajowiec może bez przeszkód kupić ziemię, działkę rolną i budowlaną w Serbii? Ogłoszenia nieruchomości z Serbii. Sprawdź posty z poszczególnych miast tego kraju: Belgrad, Kraljevo, Smederevo, Novi Pazar, Cacak, Pancevo, Zrenjanin, Subotica, Kragujevac, Nisz, oraz Nowy Sad.
#872 przez Informator
30 sty 2018, o 14:38
Nieruchomości - Serbia

Niestety Serbia nie należy do polecanych rynków nieruchomości, w które należałoby inwestować. Ceny nieruchomości w skali roku spadły o 4,1%, ale to nie ceny nieruchomości sprawiają największy problem potencjalnym inwestorom. Podstawowym problemem są kwestie gospodarcze i polityczne, kraj wciąż nie wyszedł w pełni z duchów przeszłości.

Wysokie bezrobocie i emigracja

Stopa bezrobocia jest wysoka i wynosi 21%, a poziom życia jest bardzo niski - średnia pensja netto to 383 Euro na miesiąc. Problem stanowi masowa korupcja i fakt, że gospodarka w zasadzie utknęła w minionej epoce komunizmu. W kraju istnieje ogromna nieufność do rządu, a także wszelkich instytucji krajowych, zaledwie 15% ankietowanych uważa, że przemiany ustrojowe po upadku Milosevica poszły w dobrym kierunku. Prawie połowa badanych uznała, że „sytuacja pozostaje bez zmian, tylko rządzący się zmieniają”.

Największy wzrost cen datuje się na początek lat 90, kiedy po rozpadzie Jugosławii pozostała Federalna Republika Jugosławii. Wzrost cen to wyłącznie kwestia hiperinflacji. Ceny wszystkiego wówczas urosły do gigantycznych wartości. Po wygraniu wyborów prezydenckich przez Milosevica w 1997 roku, rozpoczęto działania wojenne przeciwko Albańczykom mieszkających w Kosowie. Po wielu próbach negocjacji odrzuconych przez Milosevica NATO rozpoczęło bombardowanie Serbii i Czarnogóry w 1999 roku. Wojska serbskie wycofały się, a rok później Milosevic utracił władzę. W 2006 roku niepodległość ogłosiła Czarnogóra. Wówczas po referendum z Federalnej Republiki Jugosławii wyłoniły się osobno Serbia i Czarnogóra.
Historia konfliktu w Kosowie nadal nie jest zakończona. Kosowo nadal administrowane jest przez ONZ. W 2008 roku Kosowo ogłosiło niepodległość, nieuznaną jednak przez serbski rząd.

Ile za metr w Belgradzie

Aktualnie ceny nieruchomości w Belgradzie wynoszą średnio 1961 Dolarów za metr kwadratowy, a w Kragujevac około 1301 Dolarów za metr kwadratowy. Ostatnimi czasy poprawiła się rentowność inwestycji w nieruchomości. Przez ostatnie dziesięć lat rynek nieruchomości działał aktywnie. W 2012 roku popyt na nieruchomości spadł również w związku z zaostrzeniem warunków kredytowych oraz z niską siłą nabywczą.
Eksperci jednak uważają, że bardzo powoli kraj wychodzi z recesji i istnieją ku temu przesłanki. W 2014 roku zadecydowano o obniżeniu głównej stopy procentowej, a w latach 2002 - 2009 inflacja średnio obniżyła się do 9,9% rocznie. W styczniu 2014 roku Serbia stała się oficjalnym kandydatem do Unii Europejskiej.

Serbia uznana jest jednak za kraj w którym inwestycje gospodarcze mogą być przeprowadzone niskim kosztem. Znany zagraniczny producent motoryzacyjny w ciągu dwóch lat od zera doprowadził do sytuacji, że stał się potężnym eksporterem swoich produktów na świat. Zatrudniono ponad 4000 pracowników i zainwestowano 1,2 miliarda Euro w fabrykę. W latach 2003 - 2011 inwestycje zagraniczne w Serbii wyniosły 13 miliardów Dolarów. Kapitał zagraniczny pochodzi głównie z Austrii, Francji, Holandii, Niemiec, Rosji, ale także Hiszpanii i Włoch.

Zakup na firmę w Serbii

Firmy zagraniczne mogą bez większych problemów nabywać nieruchomości, jeśli są one niezbędne do prowadzenia działalności na terenie Serbii. Prywatnie, cudzoziemcy mogą bez ograniczeń kupować domy i mieszkania, nawet jeśli nie prowadzą działalności gospodarczej. Zabronione jest posiadanie działek w pobliżu terenów wojskowych. Warto wiedzieć, że działki miejskie lub budowlane są własnością państwa i można je wydzierżawić na okres 30 lat.

Zasady nabywania nieruchomości

Kupujący na początku powinien złożyć ofertę, a po jej zaakceptowaniu podpisywana jest umowa wstępna, podczas której wpłacany jest depozyt wysokości 10% wartości nieruchomości. Sprawdzany jest status prawny nieruchomości, jej obciążenia i gdy wszystko jest w porządku podpisywana jest umowa w obecności publicznego notariusza. Cała procedura trwa około sześciu tygodni. Kupujący powinien przygotować się na uiszczenie opłaty sądowej od 0,05 do 1%, opłatę za rejestrację od 0,01 do 0,05%, a także prowizję agenta nieruchomości w wysokości 3%. Sprzedający opłaca jedynie podatek od przeniesienia w wysokości 5%.

Jeśli zależy Wam na niskich kosztach inwestycji, niskich kosztach nieruchomości i nie straszna Wam sytuacja gospodarcza i polityczna Serbii, może się okazać, ze traficie na doskonałą ofertę. W przeciwnym wypadku, warto wpisać Serbię na prywatną listę inwestycji dość ryzykownych.

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

SPONSOR FORUM

Booking.com

SPONSOR FORUM

O FORUM

Podyskutuj o nieruchomościach zagranicznych. Forum dyskusyjne "Dom bez granic" to pierwsze polskie forum internetowe w całości poświęcone nieruchomościom w Europie i na świecie, zakupie zagranicznego domu lub mieszkania i przeprowadzce za granicę. Forum i opinie o życiu i mieszkaniu w obcym kraju. Opinie o wynajmie wakacyjnym apartamentów, domów i hoteli.

Planujesz wyjazd za granicę? Emigrację na dłużej lub krócej? Wyjazd do pracy w Europie lub w świat? Zakup nieruchomości poza Polską? Nie wiesz jak zacząć? Chcesz dobrze zainwestować i nie wiesz gdzie? Na tym forum znajdziesz odpowiedzi i opinie w jakim kraju najlepiej zainwestować. Jak żyje się i pracuje Polakom za granicą.