Forum nieruchomości w Szwajcarii. Polskie forum związane ze szwajcarskim rynkiem nieruchomości zagranicznych. Inwestowanie w Szwajcarii. Sprawdź informacje, posty i opinie o inwestycjach, przeprowadzce i życiu codziennym Polaków w Szwajcarii z poszczególnych miast i kantonów w Szwajcarii. Polskie forum z: Zurychu, Genewa, Biel, Lugano, Sankt Gallen, Lucerna, Winterthur, Berno, Lozanna, Bazylea i inne miasta Szwajcarii.
Ile kosztuje dom w Szwajcarii? Jak wygląda system podatkowy i zakup nieruchomości w Szwajcarii? Pracujesz w Szwajcarii? Masz rodzinę w Szwajcarii? Napisz i podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem ile kosztuje wynajem mieszkania w Szwajcarii? Ile się płaci depozytu? Jak wygląda proces wynajmu mieszkania, a jak proces kupna domu w Szwajcarii?
Czy są polscy agenci nieruchomości w Szwajcarii? Czy Polak może kupić dom bez przeszkód w Szwajcarii. Polskie firmy budowlane i pośrednictwa w Szwajcarii. Polonia w Szwajcarii. Weź udział w naszym forum, zamieść swoje oferty, zareklamuj swoje usługi i serwisy w Szwajcarii. Życie i praca w Szwajcarii na co dzień. Zarobki i praca w Szwajcarii. Ile kosztują usługi prawnicze, a ile notarialne? Ile kosztuje przewóz do Szwajcarii i przeprowadzka?
Mieszkasz w Szwajcarii lub dopiero szukasz ofert pracy? Zapraszamy na polskie forum dyskusyjne o Szwajcarii.
#875 przez Informator
30 sty 2018, o 14:53
Nieruchomości - Szwajcaria

Na pewno wiele słyszeliście o szwajcarskich bankach, w których ukrywane były fortuny wielu bogaczy. Niegdyś obowiązywała słynna tajemnica handlowa i w bankach szwajcarskich ukrywano potężne kwoty, jednak od 1 stycznia 2017 roku tajemnica ta przestała obowiązywać, a kraj z mekki często nie do końca uczciwych finansistów, stał się wspaniałym celem na zimowe ferie.

Szwajcaria jest górzystym krajem, położonym w Europie Zachodniej. Najniższym jego punktem jest Jezioro Maggiore 195 metrów nad poziomem morza, a najwyższym jest Dufourspitze na wysokości 4634 metrów nad poziomem morza. Szwajcaria ma aż 1500 jezior. Amatorzy zimowego szaleństwa często wybierają ten kraj na swoje zimowe ferie. Oprócz tego kraj znany jest z produkcji szwajcarskich zegarków i wspaniałych scyzoryków, które są symbolem niezniszczalności, wielofunkcyjności i precyzji.

Ceny nieruchomości w Szwajcarii

Ceny nieruchomości w Szwajcarii spadają. W ciągu roku od III kwartału 2015 do 2016 ceny nieruchomości spadły o 1,25%. Ceny najmu mieszkań w tym samym okresie spadły o 0,22%. Można powiedzieć, że spowolnienie rynku nieruchomości w Szwajcarii spowodowane jest przez działania rządu federalnego, a także Narodowego Banku Szwajcarii. Ingerencja rządu i banku miały na celu ochłodzenie rynku.
W tym celu zastosowano bardziej rygorystyczne kryteria przyznawania kredytów, a także zniesiono limit Franka Szwajcarskiego w stosunku do Euro. Nieruchomości stały się w ten sposób droższe dla zagranicznych inwestorów, co od razu znacznie zmniejszyło popyt.

Aktualnie odnotowuje się spadki cen nieruchomości, w regionie Jeziora Genewskiego odnotowano największy spadek cen nieruchomości, bo o 5,4%. W Zurychu odnotowano mniejszy spadek wysokości 2,2%. Południowa Szwajcaria odnotowuje spadek cen o 2%, a Centralna Szwajcaria spadek o 1,6%, w Szwajcarii Wschodniej ceny spadły o 1,5%, w Północno - Zachodniej o 0,6%, a ceny w Bernie pozostały bez zmian. Jedynie w Szwajcarii Zachodniej odnotowano nieznaczny wzrost cen o 0,8%.

Eksperci uważają, że przez najbliższy czas szwajcarski rynek nieruchomości nadal będzie odnotowywał delikatne spadki.
Warto wiedzieć, że rząd Szwajcarii długo ograniczał dostęp do kupna nieruchomości przez obcokrajowców. Wprowadzono jednak roczny limit zwolnień z zakazu kupna. Zwolnienia w zależności od lokalizacji mają również limity wielkości nieruchomości, którą cudzoziemiec może kupić. Firmy zagraniczne lub nawet szwajcarskie, w których udział zagranicznego kapitału wynosi powyżej 30%, nie mogą nabywać nieruchomości w Szwajcarii.

Proces zakupu nieruchomości w Szwajcarii

Sam proces zakupu nieruchomości jest jednak prosty. Na początku należy skorzystać z usług publicznego notariusza. Pierwszym krokiem jest podpisanie umowy „Promesse de Vente”, oraz wpłacenie kaucji, z reguły wysokości 10% wartości nieruchomości. Umowa zaczyna mieć prawną moc w momencie, kiedy uzyska się zgodę na sprzedaż nieruchomości cudzoziemcowi. Zwykle procedura zakupu trwa około 8 tygodni, gdyż tyle potrzeba aby uzyskać pozwolenie na zakup, ale jeśli zbliża się koniec roku i limit sprzedaży cudzoziemcom został wyczerpany lub jest temu bliski, okres ten może przedłużyć się nawet do trzech miesięcy.

Proces zakupu

Płatność za nową nieruchomość może odbywać się w kilku ratach i jest to opisane w umowie kupna sprzedaży. Kupujący musi stawić się osobiście u notariusza, aby podpisać dokumenty, ewentualnie może udzielić pełnomocnictwa zaufanej osobie. Warto wiedzieć, że komisja udzielająca pozwolenia na zakup nieruchomości przez cudzoziemca, może nałożyć konkretne warunki użytkowania kupowanej nieruchomości.

Przykładowo może nakazać korzystanie z nieruchomości przez minimalny okres w roku lub ograniczyć zezwolenie na konkretny czas. W praktyce cudzoziemcy mogą zajmować swoją nieruchomość przez sześć miesięcy w roku, do trzech miesięcy przy jednej wizycie, a na pozostałą część roku nie będą korzystać z nieruchomości, mimo, że do nich należy. Samo sfinalizowanie zakupu, po uzyskaniu pozwolenia, trwa od 12 do 19 dni.

Koszty zakupu

Wszystkie koszty zakupu nieruchomości obejmują tylko kupującego. Powinien on przygotować się na opłacenie podatku od przeniesienia, w wysokości od 0,2 do 3,3%, opłatę za rejestrację 0,15%, opłaty notarialne 0,1%, a także prowizję agencji nieruchomości rzędu od 3 do 5%, do tej ostatniej należy doliczyć 7,6 podatku VAT.

Jeśli uda Wam się uzyskać pozwolenie na zakup nieruchomości w Szwajcarii, na pewno będziecie mogli tu spędzić nie tylko zimowe ferie, ale również ciekawe wakacje latem czy wiosną.

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

SPONSOR FORUM

Booking.com

SPONSOR FORUM

O FORUM

Podyskutuj o nieruchomościach zagranicznych. Forum dyskusyjne "Dom bez granic" to pierwsze polskie forum internetowe w całości poświęcone nieruchomościom w Europie i na świecie, zakupie zagranicznego domu lub mieszkania i przeprowadzce za granicę. Forum i opinie o życiu i mieszkaniu w obcym kraju. Opinie o wynajmie wakacyjnym apartamentów, domów i hoteli.

Planujesz wyjazd za granicę? Emigrację na dłużej lub krócej? Wyjazd do pracy w Europie lub w świat? Zakup nieruchomości poza Polską? Nie wiesz jak zacząć? Chcesz dobrze zainwestować i nie wiesz gdzie? Na tym forum znajdziesz odpowiedzi i opinie w jakim kraju najlepiej zainwestować. Jak żyje się i pracuje Polakom za granicą.