Forum nieruchomości na Węgrzech. Niezwykle ciekawy rynek nieruchomości w Europie w ostatnich kilkunastu latach także wzrosło zainteresowanie Anglików w zakup domu na emeryturę na Węgrzech. W Wielkiej Brytanii istnieją agencje nieruchomości wyspecjalizowane tylko w sprzedaży nieruchomości na Węgrzech dla Anglików i Irlandczyków. Nam głównie Węgry kojarzą się z wakacyjnymi wyjazdami nad jezioro Balaton i w ostatnich latach wypoczynek w uzdrowiskach z gorącymi źródłami i kąpielami leczniczymi. Warto zainteresować się tym rynkiem nieruchomości, także ze względu na wartości inwestycyjne. W tym dziale forum zamieszczamy wszystko co związane jest z węgierskim rynkiem nieruchomości w obszarze Unii Europejskiej i strefy Shoengen.
Informacje o podatkach od nieruchomości na Węgrzech, agenci nieruchomości z Budapesztu i innych miast Węgier. Polonia na Węgrzech. Jakie są ceny nieruchomości na Węgrzech, czy jest możliwość uzyskania kredytowania hipotecznego przez obcokrajowca na Węgrzech. Polacy na Węgrzech i osoby związane z wynajmem i sprzedażą nieruchomości na Węgrzech. Apartamenty wakacyjne na Węgrzech i informacje o projektach domów i możliwości przeprowadzki na Węgry z Polski. Znasz Węgry? Chcesz podzielić się informacjami z nami o życiu, zarobkach i pracy na Węgrzech? Zaprezentuj swoje usługi, dodaj ogłoszenie o Węgrzech i napisz opinię o Węgrzech. Doradztwo, consulting w nieruchomościach na Węgrzech, polskie forum dyskusyjne o Węgrzech. Ile kosztuje prawnik, a ile obsługa notarialna na Węgrzech. Sprawdź także informacje o wakacyjnych apartamentach na Węgrzech. Forum z miast Węgier: Budapeszt, Debreczyn, Miszkolc, Pecz, Szekesfehervar, Kecskemet, Nyiregyhaza, Gyor i Pecz.
#747 przez sogdanek
23 lis 2017, o 18:14
Nieruchomości Węgry

W Europie znajdziecie wiele państw, w których moglibyście kupić nieruchomość i od ręki zamieszkać. Dużo łatwiej jest w przypadku krajów należących do Unii Europejskiej, a do takich bezapelacyjnie należą Węgry.
Węgry to piękny kraj w Europie Środkowej, należący od 2004 roku do Unii Europejskiej. Dzisiaj liczy około 10 milionów mieszkańców. Największym miastem Węgier jest stolica - Budapeszt, liczący około 1,7 miliona mieszkańców, której cała aglomeracja ma około 2,5 miliona mieszkańców. Następnym w kolejności dużym miastem jest Debreczyn, który ma 208 tysięcy mieszkańców.

Węgry są w większości położone w nizinnej i równinnej Kotlinie Panońskiej, a także częściowo w Karpatach. Węgrzy cieszą się również największym jeziorem w Europie Środkowej - Balatonem. Nic dziwnego, bez bezpośredniego dostępu do morza, Balaton stanowi niemałą atrakcję turystyczną, a także jest miejscem odpoczynku i rekreacji, nie tylko dla mieszkańców Węgier.

Węgierski rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości na Węgrzech jest dobrze rozwinięty. Pierwszy boom mieszkaniowy na Węgrzech miał miejsce w latach 1998 - 2007, ceny domów przez 9 lat wzrosły, co ciężko sobie wyobrazić, o 264%, co po skorygowaniu o inflację daje 102%. Wtedy w 2008 roku nastąpił krach i ceny mocno spadły i zaczęły rosnąć dopiero w 2014. Teraz śmiało można powiedzieć, że Węgry mają czwarty rok ciągłego boomu na nieruchomości.

Ceny nieruchomości na Węgrzech

W I kwartale 2017 roku ceny nieruchomości wzrosły o 11,6% w stosunku do poprzedniego roku, co po skorygowaniu o inflację daje 8,6% wzrostu. Ceny oczywiście rosną różnie ze względu na lokalizację, w ten sposób w samym Budapeszcie, ceny wzrosły o 16,9% co po skorygowaniu o inflację dało 13,8% wzrostu. Jest to na prawdę dobry wynik, biorąc pod uwagę, że od czterech lat jest tendencja wzrostowa. Razem z cenami rośnie popyt na nieruchomości, transakcje nieruchomości wzrosły o prawie 10% przez cały 2016 rok. Popyt natomiast przełożył się na wzrost zaciąganych kredytów hipotecznych.

Obcokrajowcy inwestujący na węgierskim rynku nieruchomości

Obywatele spoza Węgier mają prawo do zakupu nieruchomości na podstawie umowy prywatnej. Cudzoziemcy powinni uzyskać zgodę właściwego urzędu administracyjnego na zakup nieruchomości jako osoba prywatna. W większości wypadków takie zezwolenie uzyskuje się w ciągu 2 - 3 miesięcy. Co ciekawsze, wielu prawników podczas konsultacji doradza założyć spółkę zarejestrowaną na Węgrzech w celu zakupu takiej nieruchomości, wówczas żadne pozwolenia na zakup nie są potrzebne, a zakładanie takiej firmy zajmuje maksymalnie dwa dni.

Proces zakupu domu na Węgrzech

Zakup nieruchomości na Węgrzech nie jest trudny. Aby kupić nieruchomość lub dowolny rodzaj gruntu, nie będący gruntem ornym, potrzebne jest pozwolenie rady lokalnych władz. Wszystkie zakupy nieruchomości zawierane są na podstawie umowy prywatnej, kontrasygnowanej przez prawnika. Pierwszym krokiem w kupnie nieruchomości jest jej znalezienie.

Na wstępie można próbować negocjować cenę, gdyż te często są podane wyższe, niż ta za którą właściciel chce faktycznie sprzedać nieruchomość. W tym momencie zaleca się zatrudnienie prawnika, prawnik co prawda jest zatrudniony przez kupującego, ale zabezpiecza interesy obu stron umowy. Jeśli występuje chęć kupna, prawnik rozpoczyna procesy prawne związane w lokalnym samorządzie, chyba, ze kupujący założył firmę. Jeśli nie ma przeciwwskazań, sporządzana jest umowa kupna i sprzedaży. Kupujący wówczas ma 30 dni na wpłatę 10% wartości nieruchomości. Zamknięcie sprzedaży odbywa się po 60 - 90 dniach, do tego czasu kupujący powinien wpłacić już pełną kwotę.

Koszty, podatki i opłaty na Węgrzech

Opłaty, które należy uiścić podczas zakupu nieruchomości na Węgrzech pokrywa głównie kupujący. Sprzedawca opłaca jedynie prowizję agenta nieruchomości, która wynosi od 3% do 5% z doliczonym 27% podatkiem VAT. Kupujący natomiast powinien zapłacić podatek od przeniesienia od 2% do 4%, podatek od wartości dodanej od 1% do 3%, opłaty prawne od 1% do 3%, a także opłaty rejestracyjne, od 0,01% do 0,05%.

Warto pamiętać, że rząd w dniu 15 grudnia 2015 roku obniżył podatek VAT od nowych lokali mieszkalnych z 27% do zaledwie 5%.
Stare powiedzenie mówi, „Polak, Węgier dwa bratanki...”, już dzisiaj możecie sprawdzić oferty sprzedaży nieruchomości na Węgrzech i zobaczyć jaki to przyjaźnie nastawiony naród, z wielkimi tradycjami i bogatą kulturą.
#2090 przez Karol, M Roszkiewicz
2 kwi 2021, o 18:53
Mieszkamy z zona Wegierka w USA (SC).
W przyszlym roku przechodzimy na emeryture SSA i chcemy przeprowadzic sie na Wegry.
W zwiazku z pwyzszym chcielibysmy kupic wieksza dzialke budowlana tj. okolo 1500-2500m kw.
i wybudowac dom na tej dzialce, najlepiej w okolicach Budapestu lub Debreczyn lub Szkeszhefehwar ....
Tak wiec dobrze by bylo wpierw nawiazac kontakt z odpowiednia agencja nieruchomosci
(preferowany jezyk polski, wegierski albo angielski).
Dziekuje i pozdrawiam.
Czekamy na wiadomosc.

Karol i Teresa Roszkiewicz

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

SPONSOR FORUM

Booking.com

SPONSOR FORUM

O FORUM

Podyskutuj o nieruchomościach zagranicznych. Forum dyskusyjne "Dom bez granic" to pierwsze polskie forum internetowe w całości poświęcone nieruchomościom w Europie i na świecie, zakupie zagranicznego domu lub mieszkania i przeprowadzce za granicę. Forum i opinie o życiu i mieszkaniu w obcym kraju. Opinie o wynajmie wakacyjnym apartamentów, domów i hoteli.

Planujesz wyjazd za granicę? Emigrację na dłużej lub krócej? Wyjazd do pracy w Europie lub w świat? Zakup nieruchomości poza Polską? Nie wiesz jak zacząć? Chcesz dobrze zainwestować i nie wiesz gdzie? Na tym forum znajdziesz odpowiedzi i opinie w jakim kraju najlepiej zainwestować. Jak żyje się i pracuje Polakom za granicą.