Jak kupić nieruchomość w Kanadzie - przewodnik obcokrajowca

Forum nieruchomości w Kanadzie. Polskie forum zagranicznych nieruchomości poświęcone nieruchomościom w Kanadzie. Opinie o zakupie nieruchomości w Kanadzie. W jakich miastach najlepiej inwestować na terenie Kanady. Polskie agencje nieruchomości w Kanadzie i osoby porozumiewające się w języku polskim zainteresowane zakupem lub wynajmem nieruchomości w Toronto, Montrealu i w Vancouver. Podziel się z czytelnikami forum o swoich doświadczeniach z zakupu domu lub mieszkania w Calgary i w Edmonton. Dobrzy i kiepscy agenci nieruchomości w Hamilton i w Quebec.
Jakie są podatki od nieruchomości w Kanadzie. Jak wygląda proces zakupu domu w Kanadzie?
Gdzie szukać dobrych ofert inwestycyjnych i ogłoszeń o nieruchomościach w Kanadzie. Polonia w Kanadzie związana z handlem i pośrednictwem nieruchomości w Kanadzie. Zapraszamy do dyskusji na forum o kanadyjskim rynku nieruchomości zagranicznych.

Jak kupić nieruchomość w Kanadzie - przewodnik obcokrajowca

Postprzez _admin_ » 19 kwi 2015, o 14:24

Jak kupić nieruchomość w Kanadzie

Przewodnik obcokrajowca

Jak zakupić dom lub mieszkanie w Kanadzie. Informacje przydatne dla osób planujących kupić nieruchomość w Kanadzie .

1) Powody dla których warto zainwestować w Kanadzie.
Dlaczego wybrać Kanadę na zakup nieruchomości.

Kanada zawsze była marzeniem emigrantów i marzeniem osób które planowały wyjazd do Ameryki. W ostatnich latach zwiększa się także ilość osób zainteresowanych inwestycją w nieruchomości zagraniczne w Kanadzie. Także część inwestorów wybiera Kanadę na swój drugi dom za oceanem.
Spektakularna sceneria, wspaniałe krajobrazy, dzika przyroda, wysoka jakość życia, polityczna stabilność kraju i generalny dobrobyt to główne powody dla których inwestorzy wybierają Kanadą na drugi dom za granicą.
Łatwe i szybkie podróżowanie za ocean to kolejny powód do wzięcia Kanady pod uwagę jako miejsca docelowego lokaty kapitału. Także tanie linie lotnicze zaczynają docierać do Kanady.

2) Kanadyjski rynek nieruchomości oparł się globalnemu kryzysowi, aczkolwiek były niewielkie zachwiania i turbulencje w czasach kryzysu, ale w stosunku do innych krajów oraz USA, kanadyjski rynek nieruchomości pozostał niewzruszony.

3) Kanadyjskie nieruchomości należą do tańszych w porównaniu z np. Wielką Brytanią lub Polską (duże miasta) i dlatego nieruchomości w Kanadzie pozostają cenowo atrakcyjne, nawet dla polskich inwestorów.
Także kanadyjski rynek nieruchomości jest niezwykle atrakcyjny dla osób które planują permanentną emigrację do Kanady z Polski.

4) Kanadyjski rynek nieruchomości oparł się kryzysowi i jak twierdzą fachowcy w branży niewiele się zmieniły ceny nieruchomości podczas globalnego kryzysu. To wszystko przemawia na plus za korzystną i długofalową inwestycją w tym kraju.

Dobra lokalizacja na zakup nieruchomości w Kanadzie

Na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat Polacy emigrowali masowo do Kanady do najróżniejszych części tego kraju. Dla osób decydujących się na zakup nieruchomości w Kanadzie, niezwykle ważnym czynnikiem będzie odległość, oraz czas podróży do poszczególnych części Kanady. I tak decydując się na dom w Montrealu lub w Toronto, trzeba się liczyć z krótszym czasem podroży z Europy za Atlantyk. Natomiast kupując dom w Vancouver lub w Calgary musimy wziąć pod uwagę dodatkowe godziny lotu i inną strefę czasową.
Tradycyjnie europejscy inwestorzy faworyzują wschodnią Kanadę z racji odległości.

Gdzie taniej a gdzie drożej w Kanadzie

Wschodnia Kanada - jest generalnie tańsza niż zachodnie wybrzeże, biorąc pod uwagę tego samego typu nieruchomości. Tradycyjnie Montreal należy do najtańszych miast Kanady na zakup nieruchomości, choć naszym zdaniem to najładniejsze miasto wschodniej Kanady. Jednak statystyki potwierdzają to. Montreal to bardzo przyjazne miasto dwujęzyczne i ceny nieruchomości systematycznie rosną w Montrealu z roku na rok, więc to definitywnie jest miejsce do wzięcia pod uwagę, jeżeli chodzi o zakup inwestycyjnej nieruchomości w Kanadzie. Montreal ma mnóstwo do zaoferowania i każdy Europejczyk będzie się czuł tam trochę jak w domu. Piękne miasto, doskonałe serwisy, zakupy, centa handlowe, szkoły, uniwersytety, oraz okolice i bliskość stoków narciarskich, również oferują wiele zarówno dla inwestora, jak i dla osoby zamierzającej np. tylko zainwestować w dom lub mieszkanie pod wynajem w Montrealu.
Tutaj można wygenerować dobry i stały cash flow.
Granica ze Stanami Zjednoczonymi jest bardzo blisko, bo w odległości zaledwie 40 minut jazdy autem od Montrealu. Nowy Jork i Boston są w odległości 6h jazdy samochodem lub 1h samolotem.
Dobre połączenie lotnicze z Europą. Np. do Londynu z Montrealu jest kilka lotów dziennie.
Jeżeli chodzi o kupno pod wynajem, dobrą opcją może okazać się Toronto. Rynek wynajmu i błyskawiczna możliwość wynajęcia zakupionej nieruchomości otwierają dobre możliwości dla inwestorów. Także Montreal jest dobrą opcją do zakupu nieruchomości pod wynajem.

Vancouver – British Columbia Najbardziej wysunięta prowincja na zachód. To jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Kanadzie. Wspaniała sceneria, wspaniałe góry, jeziora, ciepłe źródła, dobry klimat i przyjaźni ludzie czynią to miejsce wartym do wzięcia pod uwagę.
Vancouver pozostaje jednak najdroższym miastem w Kanadzie, biorąc pod uwagę ceny nieruchomości „residential”.
Jak wiemy, miasto było gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich w 2010 roku, wraz z miastem Whistler.
Komunikacja z Europą też nie jest najgorsza, są codzienne loty na trasie Londyn – Vancouver.

The Rocky Mountains – piękne miejsca, wiele osób które odwiedziło to miejsce podczas wakacji w Kanadzie, zakochuje się w tutejszych lokalizacjach i romantycznej scenerii. Spektakularne widoki, cudowna przyroda i krajobrazy zapierające dech w piersiach. Jednakże to miejsca nie należy do tanich i większość nieruchomości tutaj jest usytuowana na obszarach parków narodowych, co wprowadza pewne ograniczenia i część inwestorów rezygnuje z zakupu nieruchomości na tym obszarze.

Dobre miejsce na zakup. Miejscem definitywnie wartym do wzięcia pod uwagę jest Canmore w prowincji Alberta. To miasto w pobliżu parków Banff, oraz Kananaskis i tylko 1h jazdy samochodem od międzynarodowego lotniska w Calgary (9h loty do Londynu – są loty bezpośrednie). Canmore posiada świetny klimat, doskonałą infrastrukturę i doskonałe prognozy na przyszłość i nie ma się co dziwić, od 1988 roku, kiedy Calgary było gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich, Canmore podwoiło swoją populację.
Ceny nieruchomości w Canmore są stosunkowo niskie, ale systematycznie rosą. Także ceny nieruchomości w Calgary rosną i jest to dobry market na inwestycję z punktu widzenia inwestora, nie tylko z zagranicy lub z Polski, mającego gotówkę i pomysł na dobrą inwestycję w Kanadzie.

Ośrodki turystyczne Kanady – Kanada to 10 w kolejności - najbardziej popularny i najczęściej odwiedzany kraj na świecie! Ale kraj ciągle posiada ogromny potencjał. Wiedząc o tym, rząd Kanady zainwestował olbrzymie sumy w turystykę, szczególnie na wschodzie kraju, które do dziś były stosunkowo mało rozwinięte, a ta część kraju ma ogromny potencjał jako destynacja turystyczna.
W konsekwencji ośrodki turystyczne są ciągle rozbudowywane. Spora część to ośrodki narciarskie we wschodniej Kanadzie. A Europejczycy zmęczeni wysokimi cenami nart w Europie i tłokiem na europejskich stokach, szukają dobrych nart za oceanem, a przodują w tym Brytyjczycy. A większość ośrodków Kanady czynna jest nie tylko w zimie, ale przez cały rok oferując miejsca do wypoczynku o różnym charakterze, również wypoczynek zorientowany na rodzinę.
Tutaj pojawiają się oferty zakupu nieruchomości w takich ośrodkach z gwarancją wynajmu oferowaną przez dewelopera lub firmę zaangażowaną w wynajem po oddaniu budynku do użytku. Warto poszukać tego typu ofert sprzedaży i sprawdzić jaki procent oferuje taka instytucja dla potencjalnego inwestora.

Zasady zakupu nieruchomości przez obcokrajowca w Kanadzie

W różnych stanach Kanady różni się prawo i regulacje dotyczące zakupu nieruchomości przez obcokrajowca. W prowincjach: British Columbia, New Brunswick, Newfoundland, Nova Scotia, Ontario, oraz Quebec, nie ma żadnych restrykcji co do zakupu domu lub mieszkania przez obcokrajowca, jeżeli przebywasz w Kanadzie do 6 miesięcy.
Jednakże w Banff, który jest zlokalizowany na terenie parku narodowego, tylko biznesy i pracownicy parku mogą kupować nieruchomości i nawet kupno, to tylko leashold na 42 lata z możliwością przedłużenia dzierżawy/leashold.
Każda prowincja Kanady ma różne limity co do wielkości i gęstości zabudowy.
Każda osoba musi się zarejestrować u licencjonowanego agenta nieruchomości jeżeli myśli o zakupie nieruchomości w Kanadzie. Wyjątek stanowi zakup nieruchomości nowej od dewelopera.

Poznaj proces zakupu nieruchomości w Kanadzie

Rynek nieruchomości Kanady różnie się bardzo od europejskiego i jest podobny do amerykańskiego procesu kupna sprzedaży nieruchomości. Tytuł przeniesienia własności wygląda zupełnie inaczej.
Wszyscy kanadyjscy agenci nieruchomości mają akces do tzw. Multiple listing, czyli zasobów nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku w danym mieście, obszarze lub prowincji. Zwykle agent ma akces do wszystkich nieruchomości w swoim mieście w którym operuje.
Pierwszym krokiem jest znalezienie własnego agenta.
Tutaj nie powinno być problemu, mnóstwo agentów nieruchomości w Kanadzie jest pochodzenia polskiego i część agentów mówi po polsku. Szczególnie w Toronto lub Mississauga jest dużo polskich agentów nieruchomości. Powinieneś bez problemu znaleźć polskiego realtora w Kanadzie, który będzie Cię reprezentował i znajdzie dla Ciebie nieruchomości i przeprowadzi cała transakcję. Sprzedający opłaca zarówno prowizję dla agenta sprzedającego i kupującego.
Po znalezieniu nieruchomości Twój agent przedstawi Offer to Purchase, która będzie zaprezentowana wraz z depozytem/zaliczką na daną nieruchomość. Depozyt/zadatek JEST ZWROTNY, jeżeli nie dojdzie do transakcji.
Kiedy obydwie strony dojdą do porozumienia i ustalą cenę, obydwoje kupujący i sprzedający podpisją umowę kupna sprzedaży (czasami pojawią się jakieś warunki, np. zaakceptowanie pożyczki hipotecznej przez bank dla kupującego).

Koszty transakcji od zakupu nieruchomości w Kanadzie

Koszty całkowite zakupu nieruchomości w Kanadzie wahają się w zależności od prowincji, ale zwykle są na poziomie od 4,7% do 11% od ceny nieruchomości.
Tzw. Goods and Service Tax w skrócie GST w wysokści 7% i podatek Provincial Sale Tax (PST) w wysokości 10% zwykle jest ujęty w cenie sprzedaży nowych nieruchomości. Tylko Stan Alberta nie pobiera podatku PST.
W New Brunshwick, Nowej Funlandii i Labradorze, oraz w Nowej Szkocji, podatek GST jest wliczany wraz z 8% podatkiem stanowym.
Podatki są trochę różne w poszczególnych prowincjach Kanady, ale mniej więcej prezentują się tak, jak napisaliśmy powyżej.
Każdy kupujący w Kanadzie powinien także być przygotowany na dodatkowe koszty: prawnik tzw. legal fees około 3.000 USD, ubezpieczenie nieruchomości, oraz sprawdzenie techniczne nieruchomości przez inspektora, około 300 USD (w zależności od wielkości nieruchomości).

Finansowanie nieruchomości w Kanadzie

Jest możliwość wzięcia kredytu hipotecznego w kanadyjskim banku. Ale warunki i aktualne obostrzenia co do uzyskania kredytowania hipotecznego dla obcokrajowców często się zmieniają i należy takie informacje sprawdzić w lokalnym banku na miejscu w Kanadzie.
Kolejną możliwością sfinansowania zakupu nieruchomości w Kanadzie może być zastawienie hipoteczne własnej nieruchomości w Polsce lub w Europie, którą posiadasz i jeżeli nie ciąży na niej hipoteka. W Polsce zwykle banki nie pożyczają na więcej niz 50% wartości domu, który ma byc użyty jako zastawienie/zabezpieczenie pożyczki hipotecznej. Nie ma możliwości wzięcia kredytu hipotecznego w Polsce na nieruchomość w Kanadzie, ani na żadną inną w innym kraju, nawet w Europie.
Jedyna możliwość to zastawienie własnej nieruchomości w Polsce i uzyskanie gotówki pod zastaw domu.
Avatar użytkownika
_admin_
Administrator
 
Posty: 108
Dołączył(a): 24 mar 2015, o 16:37

Re: Jak kupić nieruchomość w Kanadzie - przewodnik obcokrajo

Postprzez nowyinwestor » 23 kwi 2015, o 18:11

Bardzo fajne i konkretne opracowanie. A co z podatkami w Kanadzie?
Avatar użytkownika
nowyinwestor
 
Posty: 69
Dołączył(a): 25 mar 2015, o 06:03
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak kupić nieruchomość w Kanadzie - przewodnik obcokrajo

Postprzez Natalia88 » 4 cze 2015, o 07:30

A jakie są zasady wynajmu mieszkania w Kanadzie? Ile miesięcy depozytu trzeba mieć aby wynająć mieszkanie? CZy potrzeba referencji, jak np. czasami w Anglii?
Avatar użytkownika
Natalia88
 
Posty: 61
Dołączył(a): 9 kwi 2015, o 15:11
Lokalizacja: London UK

Re: Jak kupić nieruchomość w Kanadzie - przewodnik obcokrajo

Postprzez Biskup » 19 wrz 2015, o 06:43

Jakie są podatki od wynajmu nieruchomości w Kanadzie. Tzn ile trzeba wedle prawa odciągnąć od kwoty wynajmu?
Avatar użytkownika
Biskup
 
Posty: 44
Dołączył(a): 17 kwi 2015, o 07:07
Lokalizacja: Pruszków

Re: Jak kupić nieruchomość w Kanadzie - przewodnik obcokrajo

Postprzez Luciad60 » 19 lis 2019, o 15:15

Natalia88 napisał(a):A jakie są zasady wynajmu mieszkania w Kanadzie? Ile miesięcy depozytu trzeba mieć aby wynająć mieszkanie? CZy potrzeba referencji, jak np. czasami w Anglii?

Sądzę, że zasady są takie same w każdym kraju, tj. Dzierżawa i miesięczny depozyt czynszowy.
Luciad60
 
Posty: 1
Dołączył(a): 19 lis 2019, o 15:05

Re: Jak kupić nieruchomość w Kanadzie - przewodnik obcokrajo

Postprzez Sandraux12 » 9 cze 2021, o 08:54

Natalia88 napisał(a):A jakie są zasady wynajmu mieszkania w Kanadzie? Ile miesięcy depozytu trzeba mieć aby wynająć mieszkanie ? Czy potrzeba referencji, jak np. czasami w Anglii?

Ja też bardzo chciałabym mieć te informacje, bo za miesiąc wyprowadzam się.
Sandraux12
 
Posty: 1
Dołączył(a): 9 cze 2021, o 08:52

Re: Jak kupić nieruchomość w Kanadzie - przewodnik obcokrajo

Postprzez nowyinwestor » 26 sty 2023, o 21:40

Już trochę nieaktualne odnośnie obcokrajowców. Przeczytajcie mój ostatni post w dziale Kanada. Pozdrawiam
Avatar użytkownika
nowyinwestor
 
Posty: 69
Dołączył(a): 25 mar 2015, o 06:03
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Kanada

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron