Nieruchomości w Iraku

Forum nieruchomości w Iraku. Dziś kojarzący się nam raczej z wojną w Iraku i działaniami sił zbrojnych w Iraku, a nie nieruchomościami i inwestycjami zagranicznymi. Ale kilkanaście lat temu mnóstwo polskich firm budowało, drogi, fabryki, elektrownie, budynki mieszkalne i infrastrukturę w Iraku, a na lukratywne kontrakty wyjeżdżało mnóstwo robotników i specjalistów budowlanych, zarabiając na tamte czasy krocie. Dział forum poświęcony nieruchomościom w Iraku i wszystkim co związane z podróżą, zwiedzaniem i życiem codziennym w Iraku. Polacy w Iraku, polscy żołnierze w Iraku i historie podróżników z życia wzięte. Jeżeli trafiłeś na nasze forum i masz zamiar wypowiedzieć się na temat Iraku, zapraszamy gorąco do dyskusji i zamieszczania swoich opinii o Iraku. Mnóstwo czytelników jest ciekawych czy to bezpieczny kraj do podróży, czy w ogóle warto planować tam wyjazd i jak Polak postrzegany jest w Iraku. Polonia w Iraku i polskie działania i ślady w Iraku. Tam gdzie większość populacji widzi ruiny i zgliszcza wojenne, inteligentni inwestorzy zawsze dostrzegą okazje do zarobienia pieniędzy i inwestycji które przyniosą lukratywne zarobki. Irak to dawna Mezopotamia, którą znamy z kart historii świata.
Największe miasta Iraku to Bagdad - stolica Iraku, An-Nasirijja, An-Nadżaf, Karbala, As-Sulajmanijja, Kirkuk, Irbil, Basra, oraz miasto Mosul. Irak liczy ponad 30 mln ludności, walutą Iraku jest dinar iracki. Kraj uzyskał niepodległość od Imperium Osmańskiego w roku 1919. Znasz Irak? Byłeś w wojsku? Stacjonowałeś w Iraku podczas służby wojskowej? Napisz na forum "Dom bez Granic" swoje wrażenia z Iraku. Czy bezpiecznie tam podróżować, gdzie się zakwaterować w jakim hotelu? Czy cudzoziemiec może kupować nieruchomości w Iraku? Doradztwo i konsulting w inwestycjach w Iraku przez Polaków. Polskie środowiska emigracyjne w Iraku. Polonia w Iraku. Jak wygląda życie codzienne w Iraku i jakie są ceny w Iraku? Ryzyko podróży do Iraku i ryzyko inwestowania w Iraku. Kolebka cywilizacji, Mezopotamia to miejsce gdzie wymyślono pismo i pierwsze zasady prawa. Kiedyś najbardziej rozwinięty kraj Bliskiego Wschodu, dziś Irak po rządach Saddama Husejna i pożodze wojennej, kraj rozdarty konfliktami, o których informują codzienne dzienniki informacyjne.

Nieruchomości w Iraku

Postprzez Informator » 6 maja 2018, o 12:52

Nieruchomości – Irak

Być może myśleliście o inwestycji w kraju na Bliskim Wschodzie? To wspaniały region świata, choć trzeba przyznać, że niebezpieczny. Niestety wiele krajów nie należy do bezpiecznych, a dodatkowo zakup nieruchomości w nich należy do dość ryzykownych. Jeśli szukacie czegoś dla siebie, warto wiedzieć, które z krajów Bliskiego Wschodu są bardziej lub mniej ryzykowne jeśli chodzi o inwestycje w nieruchomości.

Duży muzełmański kraj

Jednym z pięknych krajów na Bliskim Wschodzie, leżącym nad Zatoką Perską jest Irak. Irak to państwo arabskie liczące około 38 milionów mieszkańców, w 99% zamieszkałe przez muzułmanów, z czego około 65% to szyici, pozostali to sunnici. Irak to piękny kraj na Bliskim Wschodzie. Irak, niegdyś Mezopotamia, uznawany jest za kolebkę cywilizacji, gdzie powstały pierwsze miasta, to tutaj wynaleziono pisarstwo. To w Mezopotamii powstały pierwsze rządy, kodeksy prawa. Był to kiedyś jeden z najbardziej zaawansowanych i najlepszych krajów tego regionu. Liczne wojny i konflikty trapiły ten region od wielu lat, I i II Wojna w Zatoce Perskiej, później ofensywa Państwa Islamskiego, wszystkie miały negatywny wpływ na kraj. Cała wspaniała infrastruktura, działające systemy edukacji, czy opieki zdrowotne zostały jednak zaprzepaszczone przez wieloletnie rządy Saddama Husajna, wojny, a także międzynarodowe sankcje, które były nałożone na Irak. Wraz z międzynarodowymi sankcjami z lat 90 Irak popadał w coraz większy kryzys.

Sumerowie

Warto wiedzieć, że jednak około 3500 roku przed naszą erą rozwijała się tutaj starożytna cywilizacja Sumerów, to właśnie tutaj narodziły się cywilizacje babilońska oraz asyryjska. Dzisiaj wiele miejsc w Iraku zapisanych jest na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to między innymi Kalaat Szirkat – Aszur, czyli starożytne miasto Mezopotamii z 3000 roku przed naszą erą, święte miasto ze świątynią E-szara, zniszczone przez Babilończyków, odzyskało jednak swoją świetność w okresie I-II wieku naszej ery. Miejsce zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa o zagrożeniu. Na liście znajduje się również Erbil Citadel, twierdza nad miastem Irbill w Kurdystanie, a także Hatra, ufortyfikowane starożytne miasto i Samarra stolica imperium Abbadydów, centrum architektury i sztuki muzułmańskiej.

Klimat i temperatury w Iraku

Jeśli popatrzeć na Irak od strony panującej tam aury, to Irak znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego, suchego, miejscami skrajnie suchego. Północna część Iraku może cieszyć się wilgotniejszą odmianą klimatu podzwrotnikowego. Opady w kraju są niskie, od 100 mm rocznie na południu kraju, do 300 mm w jego środkowej części, a na północy kraju, w Górach Kurdystanu do 1000 mm. Temperatura porą letnią często przekracza 40 stopni Celsjusza, w nocy spada do 20 stopni Celsjusza, na pustyniach nawet do 5 stopni. Zimą w ciągu dnia może być od 10 do 20 stopni Celsjusza, a nocą często występują przymrozki.

Czy warto inwestować i w co

Wracając do samego Iraku i sytuacji kraju, aktualnie jednak kraj znajduje się w fatalnej kondycji. Warto jednak wiedzieć, że największym bogactwem naturalnym kraju są bogate złoża ropy naftowej, oraz gazu ziemnego, dzięki którym pod koniec lat 80 ubiegłego wieku Irak był jednym z największych producentów tego surowca. Do dziś dzięki dochodom z jego sprzedaży kraj unowocześnia się i systematycznie rozwija infrastrukturę, która została zniszczona przez lata.

Polacy i obcokrajowcy w Iraku

Być może jest to dobry znak na przyszłość. Jednak jeśli zastanawiacie się nad zakupem nieruchomości w Iraku, możecie mieć nie lada problem. Obecny system prawny w żaden sposób nie zapewnia prawa własności cudzoziemcom. W żaden sposób te prawa nie są chronione, ani zapewnione przez żadne przepisy. Inwestycje zagraniczne w Iraku w sektorze mieszkaniowym są nierealne. Nie znane są oficjalne ceny nieruchomości, ani historie ich zmian. Nie ma żadnych oficjalnych procedur zakupu nieruchomości, przez co nawet kiedy bardzo będziecie chcieli, będziecie robili to „po omacku” i na własne ryzyko.
Irak należy do bardzo ryzykownych rynków nieruchomości, choćby ze względu na brak uregulowanych przepisów związanych z własnością i fatalny stan kraju na chwilę obecną. Jeśli marzycie o zamieszkaniu w Iraku, możecie próbować odwiedzić go turystycznie, jednak inwestycje w tym kraju są odradzane.
Avatar użytkownika
Informator
 
Posty: 65
Dołączył(a): 11 gru 2017, o 15:55
Lokalizacja: Hong Kong

Powrót do Irak

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość