Forum nieruchomości w Jordanii. Opinie o zakupie domu, mieszkania lub nieruchomości komercyjnych na Środkowym Wschodzie w Jordanii. Informacje o nieruchomościach w Jordanii. Ryzyko inwestowania i okazje do inwestycji w tym kraju. Kolejny kraj na liście niszowych inwestycji w tej części świata. Główne osoby zainteresowane wakacjami w Jordanii poszukują opinii o tym kraju i informacji o zabytkach. Nie wiadomo nam o Polakach posiadających nieruchomości w Jordanii, lecz na pewno tacy są i takich chcielibyśmy przywitać na forum "Dom bez Granic" inwestycje w nieruchomości na świecie.
Znajdź w tym dziale forum konkretne informacje czy warto inwestować i kupować nieruchomości w Jordanii? Jakie są tam ceny, domów, mieszkań i gruntów. Czy obcokrajowiec może bez przeszkód kupować nieruchomości w Jordanii? Jak wygląda system sprzedaży nieruchomości, jakie są podatki, opłaty i koszty utrzymania domu lub apartamentu w Jordanii. Aspekty życia codziennego, oraz zarobków w Jordanii. Obcokrajowiec w świecie i religii kultury arabskiej. Praktyczne informacje z Jordanii. Polonia w Jordanii i polskie środowiska w tym kraju. Doradztwo inwestycyjne i consulting Jordania. Czy można wynająć i ile kosztuje wynajem mieszkania w Jordanii? Prawnicy i notariusze, oraz agencje nieruchomości w Jordanii. System sądownictwa, bezpieczeństwo i egzekwowanie prawa i praw człowieka w Jordanii. Polskie forum dyskusyjne o Jordanii, oraz praktyczna wiedza o kraju. Sprawdź wypowiedzi związane z poszczególnymi miastami Jordanii: Amman, Akaba, Churajbat as-Suk, Chalda wa Tila al-Ali, Wadi as-Sir, Al-Kuwajsima, Ar-Rusajfa, Irbid oraz Az-Zarka.
#964 przez Informator
28 mar 2018, o 10:42
Nieruchomości – Jordania

Czy myśleliście o zamieszkaniu w odległym kraju na przykład na Bliskim Wschodzie? W niektórych krajach cudzoziemcy mogą kupować nieruchomości i czasem warto poszukać takich krajów. Dobrym przykładem takiego państwa jest Jordania.
Jordania to piękny i bardzo ciekawy kraj na Bliskim Wschodzie, graniczący między innymi z Izraelem, Zachodnim Brzegiem Jordanu, Irakiem, Syrią i Arabią Saudyjską. Jordania ma 26 kilometrów wybrzeża z dostępem do Zatoki Akaba, Morza Czerwonego.

Geografia i klimat

Jordania to kraj wyżynny, leżący w trzech strefach klimatycznych, w strefie klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego, podzwrotnikowego kontynentalnego oraz zwrotnikowego suchego. Temperatury zależnie od miejsca zimą mogą spaść do 4 – 7 stopni Celsjusza, miejscami w nocy mogą wystąpić przymrozki. Latem temperatura średnio wynosi 30 – 32 stopnie Celsjusza. Na południu kraju natomiast temperatury nie spadają tak nisko jak na północy, natomiast latem mogą osiągnąć nawet 50 stopni Celsjusza.

Prawo szariatu i kodeks Napoleona

Jeśli przymierzacie się do wyjazdu w Jordanii, czy wręcz zakupu tutaj nieruchomości, warto pamiętać, że jordańskie prawo wywodzi się z prawa szariatu i Kodeksu Napoleona. Równolegle do sądów cywilnych istnieją również sądu szariatu. Sądy cywilne jednak odnoszą się do spraw karnych i cywilnych, a sądy szariatu dotyczą wyłącznie statusu osobowego muzułmanów, w sprawach, które dotyczą osób innej wiary powołane są sądy świeckie.

Ceny nieruchomości w Jordanii

Jeśli szukacie nieruchomości w Jordanii, to na pewno zainteresuje Was fakt, że ceny nieruchomości mieszkalnych w Jordanii są stosunkowo stabilne. Cały 2016 rok ceny utrzymały się na niezmienionym poziomie. Jednak ilość transakcji sprzedaży nieruchomości znacząco spadła.
Przykładowo w najbogatszej dzielnicy Stolicy, Abdoun, ceny mieszkań wzrosły o 2%, do wartości 1938 Dolarów za metr kwadratowy. W 4th Circle natomiast cena w ostatnim roku wzrosła o 1%, do średnio 1867 Dolarów za metr kwadratowy. W Sweifieh ceny nie zmieniły się i metr kwadratowy średnio kosztuje 1674 Dolarów, w al-Rabiah kupicie mieszkanie jeszcze taniej, tutaj również cena metra na stabilnym poziomie wynosi 1550 Dolarów.
Popyt jednak pozostaje słaby, w samym I kwartale 2017 roku transakcje nieruchomościowe spadły o 6% do analogicznego okresu z ubiegłego roku. W I kwartale 2017 roku odnotowano około 630 nieruchomości zakupionych przez cudzoziemców w Jordanii, w tym samym okresie 2016 roku było ich około 950. Sama sprzedaż domów i mieszkań stanowi 76% rynku nieruchomości, pozostałe transakcje dotyczą zakupu gruntów.

Podatki i opłaty

Rząd Jordanii, aby rozruszać rynek nieruchomości wprowadził środki, które mają na celu obniżyć podatki i opłaty związane z kupnem nieruchomości. W ten sposób między innymi zniesiono opłatę rejestracyjną za 150 metrów kwadratowych nieruchomości, która poniżej 180 metrów kwadratowych. Deweloperzy patrzą w przyszłość optymistycznie, licząc na pobudzenie rynku, wciąż budują nowe osiedla, inwestycje mieszkaniowe, a także mieszane.

Polacy i obcokrajowcy w Jordanii

Po powyższej porcji informacji, na pewno zainteresuje Was to co najważniejsze, cudzoziemcy mogą kupić nieruchomość w Jordanii. Jest jednak warunek, aby Jordania, oraz kraj zamieszkania osoby zainteresowanej kupnem nieruchomości, miały związek wzajemny, a Rada Ministrów wyraża zgodę na takie powiązanie. Przed zakupem nieruchomości należy dowiedzieć się jak wygląda aktualnie sytuacja, aby mieć informację z pierwszego źródła.

Proces kupna

Cudzoziemcy mogą sprzedać zakupioną tak nieruchomość dopiero pięć lat po jej nabyciu. W wielu czynnościach podczas zakupu nieruchomości w Jordanii pomoże wykonać agent nieruchomości, a także wynajęty prawnik. Nie ma jednak konieczności zatrudniać prawnika do całego procesu zakupu. Oprócz zgody Rady Ministrów, należy przygotować się na współpracę z innymi urzędami w Jordanii, w których między innymi należy uzyskać mapę katastralną wraz ze świadectwem własności, a odprawę podatkową uzyska się w Ministerstwie Finansów. Cała proces zakupu nieruchomości w Jordanii może zając około 23 dni.

Inne opłaty

Opłaty w związku z transakcją, o których wcześniej była mowa nie należą do najwyższych. Kupujący płaci 0,30% opłaty skarbowej, 6% opłaty transferowej, a także 2% prowizji agenta nieruchomości, do której należy dodać 16% podatku od wartości dodanej GST. Sprzedający również uiszcza 4% opłaty transferowej i płaci 2% prowizji agenta nieruchomości, doliczając również do niej 16% podatku GST.

W związku ze stabilnością cen na rynku nieruchomości w Jordanii, kupno nieruchomości może być dobrą inwestycją, nawet jeśli popyt chwilowo nie wzrasta. Jordania może okazać się nie tylko dobrym miejscem na inwestycję, ale również idealnym miejscem, aby poznać Bliski Wschód.

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

SPONSOR FORUM

Booking.com

SPONSOR FORUM

O FORUM

Podyskutuj o nieruchomościach zagranicznych. Forum dyskusyjne "Dom bez granic" to pierwsze polskie forum internetowe w całości poświęcone nieruchomościom w Europie i na świecie, zakupie zagranicznego domu lub mieszkania i przeprowadzce za granicę. Forum i opinie o życiu i mieszkaniu w obcym kraju. Opinie o wynajmie wakacyjnym apartamentów, domów i hoteli.

Planujesz wyjazd za granicę? Emigrację na dłużej lub krócej? Wyjazd do pracy w Europie lub w świat? Zakup nieruchomości poza Polską? Nie wiesz jak zacząć? Chcesz dobrze zainwestować i nie wiesz gdzie? Na tym forum znajdziesz odpowiedzi i opinie w jakim kraju najlepiej zainwestować. Jak żyje się i pracuje Polakom za granicą.