Forum nieruchomości w Laosie. Zaraz po Tajlandii i Wietnamie, Laos to bardzo popularny kraj na wyprawę po krajach Azji Południowo Wschodniej. Największe miasta tego kraju to: Vientiane - stolica kraju, San Neua, Louangphrabang, Savannakhet, Pakxe, oraz Wientian. Laos posiada ponad 6 mln. ludności wedle oficjalnych statystyk. W tym kraju w dalszym ciągu obowiązuje, można by rzec, komunistyczny system własności nieruchomości. Ziemia należy do ludzi i jest kontrolowana przez państwo. Obcokrajowcy nie mogą kupować nieruchomości w Laosie i nie może być właścicielem posesji w Laosie. Jednakże cudzoziemcy mogą dzierżawić/wynajmować nieruchomości w Laosie na 30 lat z możliwością przedłużenia na kolejne 30 lat. Laos to jedno z najbiedniejszych państw Azji, ponad 3/4 populacji Laosu żyje za mniej niż 2 USD na dzień. Według Banku Światowego, stopa poziomu życia w Laosie jest jedną z najmniejszych na świecie. W tym dziale forum - nieruchomości bez granic - znajdziesz posty i opinie od osób które podróżowały do Laosu i chcą się wypowiedzieć na temat jak żyje się i pracuje w Laosie. Polonia w Laosie, doradztwo i consulting dla cudzoziemców w Laosie. Jakie istnieje ryzyko inwestowania i zakupu domu w Laosie przez Polaka. Informacje o cenach nieruchomości do kupna i nieruchomości na wynajem w Laosie. Jak funkcjonują agencje nieruchomości w Laosie, które obsługują cudzoziemców zainteresowanych inwestycją w dom wakacyjny w Laosie. Jakie podatki obowiązują w Laosie. Koszt życia w Laosie. Podróż po tym kraju i informacje o zakwaterowaniu w hotelach, domach wakacyjnych i mieszkaniach na wynajem w Laosie. Byłeś w Laosie? Podziel się z nami swoimi informacjami o Laosie. Opisz swoją podróż po Laosie i swoje wrażenia z Azji południowo wschodniej.
#943 przez Informator
18 mar 2018, o 10:46
Nieruchomości Laos

Laos nie tylko na wyprawę do Azji czy na zorganizowany wyjazd do Azji Południowo wschodniej. Ten kraj to także miejsce w którym mieszka mnóstwo expatów z całego świata. W tym Polacy, którzy zdecydowali się zamieszkać na stałe w Laosie. Zaraz po Wietnamie, Laos to także bardzo atrakcyjny kraj jeżeli myślisz o zamieszkaniu w ciepłych i tanich krajach do życia.

Piękny kraj i przyjaźni ludzie

W poszukiwaniu ciekawych nieruchomości na całym świecie na pewno zwrócicie uwagę na niejeden piękny kraj Azji. Jednym z takich krajów jest Laos, który liczy około 6 milionów mieszkańców.
Laos jest pięknym krajem, który leży w strefie klimatu zwrotnikowego, o monsunowej odmianie. Najniższe temperatury występują na przełomie grudnia i stycznia, kiedy średnie temperatury wahają się od 16 do 21 stopni Celsjusza. Wysoko w górach notuje się jednak wówczas spadki nawet do 0 stopni Celsjusza. Najgoręcej jest wiosną, kiedy temperatury wahają się między 28 a 30 stopniami Celsjusza.

Rozwijająca się gospodarka

Dodatkowo warto wspomnieć, że Laos jest krajem rozwijającym się gospodarczo. Około 80% ludności zatrudnia się w rolnictwie, które dostarcza około 49% PKB. Od 1989 roku rozwija się tutaj również turystyka, przykładowo w 2015 roku kraj odwiedziło 3,54 miliona turystów, co przyniosło około 680 milionów dolarów przychodu.

Śmiało można powiedzieć, że Laos jest aktualnie w fazie boomu budowlanego. Jest to dobra wiadomość nie tylko dla ludzi, którzy chcą kupić dom lub mieszkanie, aby w nim zamieszkać, ale również dla tych, którzy chcą inwestować w nieruchomościach w Laosie. W kraju nastąpiło wiele zmian i większość z nich jest pozytywna. Polepsza infrastruktura miasta, a co za tym idzie podnosi się standard życia.

Ceny nieruchomości w Laosie

Ceny nieruchomości i koszty utrzymania są stosunkowo niskie. Ceny mieszkań w stolicy Laosu - w Wientianie wahają się od 1 tysiąca do 4 tysięcy Dolarów za metr kwadratowy. Według danych innej agencji, ceny za wille i kamienice w innych miastach mogą zaczynać się od 500 Dolarów za metr kwadratowy.

Polacy i obcokrajowcy w Laosie

Warto jednak wiedzieć, że cudzoziemcom nie wolno posiadać ziemi w Laosie. Cudzoziemcy mogą w Laosie dzierżawić ziemię od państwa na okres 50 lat, a po zatwierdzeniu przez rząd okres ten może być przedłużony. Zagraniczni inwestorzy mogą posiadać budynki i inne konstrukcje, które są wybudowane na dzierżawionych gruntach, bez względu na to, czy zostały przez niego wybudowane czy tylko kupione. Mimo to liczba zagranicznych inwestorów ciągle rośnie, najwięcej inwestorów jest z pobliskich Chin, Wietnamu i Tajlandii, jednak znajdą się również inni obcokrajowcy. Dla zobrazowania sytuacji, warto wspomnieć słowa jednego z agentów nieruchomości w Laosie, który twierdzi, że zaledwie 40 procent jego klientów to Laotańczycy, pozostali to Chińczycy, Koreańczycy, Wietnamczycy, a także obywatele krajów zachodnich.

Gdzie warto kupić mieszkanie w Laosie

Szał budowlany przeżywa między innymi stolica, która podzielona jest na 12 stref ekonomicznych. To właśnie w strefach ekonomicznych prowadzonych jest większość budów w stolicy. Przykładowo w strefie ekonomicznej Luang Marsch buduje się 18 wież z mieszkaniami, w Thakhek natomiast powstają kolejne czterdziesto pięcio kondygnacyjne budowle mieszkaniowe. Uważa się, że popyt na nieruchomości w najbliższych latach wciąż będzie wzrastał, z jednoczesnym silnym wzroście gospodarczym i ciągłym przypływie kolejnych zagranicznych inwestycji. W specjalnie wyznaczonych strefach ekonomicznych maksymalny okres dzierżawy gruntów wynosi 75 lat.

Podatki, koszty, opłaty

Warto jednak pamiętać, że zgodnie z ustawą o inwestowaniu, cudzoziemcy inwestujący minimum pół miliona Dolarów w Laosie, mogą posiadać prawa do użytkowania gruntów w celach biurowych, mieszkalnych lub innych. Z Ważnych informacji mogą być również koszty transakcji. Otóż większość opłat i podatków spoczywa na kupującym. Sprzedający uiszcza jedynie opłatę prowizji agenta nieruchomości, w wysokości 5%, pozostałe opłaty uiszcza kupujący. Są to opłata notarialna w wysokości 3%, podatek od sprzedaży 3%, podatek od przeniesienia 3%, opłata za rejestrację 2%, a także za tytuł własności 2%.

Wynajem w Laosie

W związku z faktem, że cudzoziemcy nie mogą posiadać ziemi, w Laosie istnieje duży rynek wynajmu nieruchomości. Popularnymi lokalizacjami dla cudzoziemców są Sisattanak w Wientianie, gdzie jest międzynarodowa szkoła, dzielnica biznesowa Chanthabouly w Wientianie, a także LuangPrabang, Pakse, czy Savannakket. Koszt wynajmu waha się od 500 do 1000 Dolarów miesięcznie w przypadku domów, a w przypadku mieszkań od 200 do 1000 Dolarów miesięcznie.
Jeśli zamierzacie zamieszkać lub zainwestować w Azji, Laos może wydawać się dobrym wyborem. Jeśli macie okazję, być może powinniście ją wykorzystać.

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

SPONSOR FORUM

Booking.com

SPONSOR FORUM

O FORUM

Podyskutuj o nieruchomościach zagranicznych. Forum dyskusyjne "Dom bez granic" to pierwsze polskie forum internetowe w całości poświęcone nieruchomościom w Europie i na świecie, zakupie zagranicznego domu lub mieszkania i przeprowadzce za granicę. Forum i opinie o życiu i mieszkaniu w obcym kraju. Opinie o wynajmie wakacyjnym apartamentów, domów i hoteli.

Planujesz wyjazd za granicę? Emigrację na dłużej lub krócej? Wyjazd do pracy w Europie lub w świat? Zakup nieruchomości poza Polską? Nie wiesz jak zacząć? Chcesz dobrze zainwestować i nie wiesz gdzie? Na tym forum znajdziesz odpowiedzi i opinie w jakim kraju najlepiej zainwestować. Jak żyje się i pracuje Polakom za granicą.